Skansen nie tylko dla lublinian

Muzeum Wsi Lubelskiej w ramach akcji #zostańwdomu przygotowało ciekawe propozycje dla tych, którzy w trosce o zdrowie swoje i innych pozostają w domu.


Słuchacze Radia Lublin znają już realizowany od września 2019 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej cykl „Zasiane historie”, opowiadający o zwyczajach, obrzędach, tradycji, a także codziennej pracy mieszkańców wsi, prowincjonalnego miasteczka czy ziemiańskiego dworu. Każda audycja to także informacje o skansenie, jego zbiorach oraz opowieści o zwierzętach i roślinach, które możemy spotkać na terenie obiektu. Nowe odcinki emitowane są w sobotę tuż po godzinie 6.00, a archiwalne są dostępne na stronie Radia Lublin https://radio.lublin.pl/kategoria/audycje/zasiane-historie/

Projekt „Sentymenty” to szansa, by na nowo spojrzeć na: fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, bibeloty, różne mniej i bardziej wartościowe drobiazgi, które tkwią zapomniane na dnie szuflad, w szafach czy na strychach, a pamiętają przedwojenną Polskę – jej wieś, miasteczko czy dwór. Ich posiadacze mogą się podzielić ich historiami. Aby włączyć się do programu „Sentymenty”, wystarczy sfotografować dany przedmiot, napisać, skąd pochodzi – jaka jest historia jego nabycia, kim był jego właściciel, kiedy żył i przesłać zebrany materiał na adres edukacja@skansen.lublin.pl.

Najciekawsze historie zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Muzeum Wsi Lubelskiej oraz na jego stronie internetowej. Dodatkowo wyróżnione osoby zostaną zaproszone na dedykowany spacer prowadzony przez pracownika merytorycznego placówki, kiedy ta ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających.

Wieloletni pracownik Muzeum Wsi Lubelskiej – kustosz, p. Grzegorz Miliszkiewicz, postanowił zdradzić lublinianom, co dzieje się w muzealnym Miasteczku, kiedy opuszczają jego teren zwiedzający i pracownicy Muzeum. Otóż zaczyna tętnić życiem zupełnie innym od współczesnego. Jego realia poznamy z piszącej się powieści jego autorstwa „A historia gada z baśnią”. Będzie ona publikowana w odcinkach, które pojawią się dwa razy w tygodniu – w czwartek i niedzielę, zarówno na stronie internetowej Muzeum Wsi Lubelskiej, jak i na profilu społecznościowym Facebook.

Zbliża się Wielkanoc. Jej nieodłącznymi atrybutami do dziś są palma wielkanocna czy pisanki. Kiedyś dodatkowo z tej okazji – (podobnie jak i na Boże Narodzenie) przystrajano domy pająkami – kunsztownymi konstrukcjami ze słomy, piór, włóczki, później z kolorowych bibułek i papierków. Lublinianom o pająkach przypomniano m.in. dzięki kolejnym edycjom Jarmarku Jagiellońskiego, kiedy to w Bramie Krakowskiej nad głowami przechodniów wisiały wielkie pająki, budzące entuzjazm zwłaszcza zagranicznych turystów. Teraz dzięki serii filmików „Wielkanoc pod strzechą”, w których zobaczymy, jak je zrobić krok po kroku, możemy zrobić te cudeńka sami. Harmonogram: 4 kwietnia – „Palmy wielkanocne”; 6 kwietnia – „Pająki”; 7 kwietnia – „Pisanki metodą woskową”; 8 kwietnia – „Pisanki »wydrapywanki«, na https://www.facebook.com/muzeum.wsi.lubelskiej/

Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat muzealnego Miasteczka, które w zamyśle miało przedstawiać realia Polski międzywojennej, na stronie skansenu do pobrana w wersji PDF najnowsza publikacja placówki „Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne”.

Dla tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie pobyty w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz tych, którzy jeszcze go nie odkryli, pracownicy skansenu przygotowali zestaw filmów archiwalnych nakręconych na terenie placówki – adres

https://www.facebook.com/muzeum.wsi.lubelskiej/ Krótkie informacje na temat zabytków ze zbiorów muzeum znajdziemy na Instagramie https://www.instagram.com/muzeum_wsi_lubelskiej/

Szczegółowe informacje dotyczące każdego punktu oferty kulturalnej lubelskiego skansenu dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Propozycje dla naszych czytelników zebrała Anna Fajge-Samoń. Opr. JD