Skarbnica wiedzy o Chełmie

Niewiele miast ma swoje encyklopedie. Chełm taką niezwykłą publikację posiada. Promocja najnowszego wydania „Encyklopedii Chełma” z cyklu „Miejsca” już w poniedziałek.

Pierwszy tom „Encyklopedii Chełma” z cyklu „Ludzie” ukazał się w 2011 roku z inicjatywy członków Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. Publikacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Czytelnicy domagali się uzupełnienia jej o kolejne nazwiska znamienitych, nieżyjących już chełmian. W ten sposób, w 2013 roku, powstał drugi tom encyklopedii pod tym samym tytułem, „Ludzie”. Już wtedy planowano kolejne publikacje z tej serii, poświęcone kolejnym ciekawym zagadnieniom dotyczącym Chełma i okolic. W 2017 roku wydano trzeci już tom „Encyklopedii Chełma”, zatytułowany „Miejsca”. Opisuje on ponad dwieście najważniejszych i najciekawszych instytucji i miejsc z hasłami od A do K. Wydanie drugiego tomu tego cyklu z ponad dwustoma kolejnymi hasłami zaplanowano w połowie tego roku. Oficjalną prezentację publikacji zaplanowano jednak w poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. W książce znalazły się opisy m.in. budynków osiedla Dyrekcja, w tym „Gmachu”, ale też Kolei, świątyń i innych zabytków. Zespół redakcyjny tworzą: Zygmunt Gardziński, Paweł Kiernikowski, Elżbieta Kuszelewska, Iwona Lasek-Surowiec, Zbigniew Lubaszewski, Zbigniew Waldemar Okoń, Andrzej Rybak.
– Niewiele miast ma swoje encyklopedie, Chełm jest pod tym względem wyjątkiem – mówi Zygmunt Gardziński. – To skarbnica wiedzy na temat naszego miasta i okolicy, dlatego warto jest mieć tę publikację w domu. Poza tym takie trzy tomy ustawione obok siebie na półce prezentują się bardzo ładnie.
Encyklopedię Chełma pt. „Miejsca” można dostać po wpłaceniu datku na rzecz Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, dzięki czemu możliwe będą kolejne publikacje z tego cyklu. Książkę można też wypożyczyć w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, gdzie trafiło dziesięć jej egzemplarzy, a także w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie i Bibliotece Muzeum Ziemi Chełmskiej (po pięć egzemplarzy). (mo)