Składka po terminie

Jeden z mieszkańców Gorzkowa zwraca uwagę na problemy z korespondencją z KRUS. – Druk wpłaty składki ubezpieczeniowej, wysłany przez Kasę, dotarł do nas trzy dni po upływie terminu płatności – skarży się nasz Czytelnik. W KRUS-ie zapewniają, że w takich przypadkach rolnicy nie poniosą żadnych konsekwencji.

– Do mojej żony KRUS co kwartał wysyła odcinki do zapłaty składki ubezpieczeniowej – mówi mieszkaniec Gorzkowa. – Na ostatnim odcinku widnieje wystawiona przez chełmski oddział KRUS data 13 lipca. Na odcinku odnotowano, że dotarł on do firmy przewozowej w dniu 19 lipca, z kolei do adresata, czyli do nas, został dostarczony 2 sierpnia. Tymczasem termin płatności upłynął z 31 lipca. Moja żona nie miała szans na opłacenie składki w terminie, bo firma przewozowa przekazała dokumenty już po jego upływie. Teraz zmuszeni jesteśmy, nie ze swojej winy, płacić odsetki. Taka sytuacja nie zdarzyła się po raz pierwszy, jest nagminna. Z Chełma do Gorzkowa jest nieco ponad 40 kilometrów. W głowie się nie mieści, by przesyłka wędrowała trzy tygodnie. Gdy kupię coś przez Internet z drugiego końca Polski, kurier jest u mnie na drugi dzień. Może KRUS powinien zmienić firmę przewozową?
Patrycja Józefowicz, rzecznik prasowy oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie, przyznaje, że docierały już od rolników sygnały o problemach z korespondencją. Zapewnia, że w opisywanym przez mieszkańca Gorzkowa indywidualnym przypadku opłacenie składki w sierpniu nie spowoduje naliczenia odsetek.
– Jeżeli chodzi o problemy z korespondencją z KRUS, w naszych jednostkach wywieszono informację o występujących niedogodnościach – mówi Józefowicz. – Należy zaznaczyć, że wysyłanie przez KRUS przekazów do zapłaty jest czynnością czysto techniczną mającą na celu usprawnienie opłacania składek. Nieotrzymanie na czas przekazu do zapłaty nie zwalnia rolnika z obowiązku terminowego opłacania składek. Można to zrobić na druku z banku lub poczty, albo przez Internet. Nasi pracownicy służą informacją o wysokości bieżących składek. Jest też ona powszechnie dostępna na tablicy informacyjnej w jednostkach KRUS, a także na naszej stronie internetowej.
W przypadku osób ubezpieczonych na wniosek, gdzie dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników jest uzależnione od terminowego opłacania składek, wykonanie tej czynności po terminie z powodu późnego otrzymania przekazu do zapłaty, zostanie potraktowane jako niezawinione i będzie podstawą do przywrócenia terminu. (mo)