Składowisko na miarę XXI wieku

Dawne składowisko odpadów w Wincentowie to dziś nowoczesny obiekt, w ekologiczny sposób sortujący i przetwarzający odpady. Spółka „Kras-Eko”, której właścicielami są gmina i miasto Krasnystaw, w rozbudowę bazy i nowy sprzęt zainwestowała w ciągu kilku ostatnich lat ponad 11 mln zł. Dzięki poczynionym zmianom uzyskała status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

– Rozpoczynaliśmy działalność w 2001 jako Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych, dokładając wszelkich starań, by się systematycznie rozwijać. W latach 2012 – 2014 wybudowaliśmy sortownię, która powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej i otworzyła możliwości funkcjonowania jako zakład zagospodarowania odpadów.

O unijne środki staraliśmy się również w kolejnych latach, a efektem tych działań jest uzyskanie w styczniu tego roku statusu RIPOK – mówi prezes Kras-Eko Robert Poniedziałek.

By tak się stało, firma musiała rozbudować swoją bazę i doposażyć w sprzęt, niezbędny do obsługi systemu odpadów komunalnych. W 2018 r., za prawie 3 mln 250 tys. zł, kupiła m.in. ładowarki, przyczepy, ciągnik ze specjalistycznym osprzętem i samochód ciężarowy, a także zamontowała instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej na potrzeby zakładu.

W 2019 r. w Wincentowie została wybudowana m.in. wiata z zasobnią odpadów, siedem bioreaktorów, zbiorniki na wody opadowe i odciekowe, trzy przepompownie wody oraz instalacje do odbioru frakcji podsitowej i biologicznego przetwarzania odpadów, a teren z nowymi obiektami został ogrodzony i oświetlony. Te i wiele innych robót kosztowały ponad 7,5 mln zł. W tym roku powstają kolejne budynki, firma wybudowała również osłonę przed wywiewaniem odpadów i osłonę placu kompostowni oraz kupiła prasokontenery i kolejny samochód ciężarowy.

Inwestycje zrealizowano w ramach unijnego projektu pod nazwą „Dostosowanie Zakładów Zagospodarowania Odpadów w województwie lubelskim do wymagań dla Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych”. Jego koszt to ponad 11 mln 200 tys. zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego spółka pozyskała na ten cel prawie 6 mln 200 tys. zł dotacji. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here