Sklep numer 10

We wtorek w Lublinie wkopany zostanie kamień węgielny pod budowę sklepu IKEA. Lubelski obiekt będzie już dziesiątym w Polsce i jednym z blisko 400, jakie w 50 krajach na świecie ma szwedzki potentat w branży meblarskiej i dekoracji wnętrz. Pierwsze zakupy przy Al. Spółdzielczości Pracy zrobimy w trzecim kwartale przyszłego roku.
Tymczasem IKEA w Polsce podsumowała ostatni rok finansowy. Wartość sprzedaży w dziewięciu sklepach od 1 września 2015 do 31 sierpnia 2016 wyniosła 3,22 mld złotych i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o 21,6%.
W analizowanym okresie w odnotowano blisko 28 milionów wizyt .
– W Polsce jesteśmy od ponad 50 lat i jest to jeden z ważniejszych strategicznie rynków w globalnej strukturze firmy. Rok 2016 był dla nas wyjątkowo intensywny. Po raz pierwszy polskie sklepy przekroczyły próg 3 mld złotych obrotu. Co nas bardzo cieszy, ciągle rośnie zapotrzebowanie na nowe meble, Polacy chętnie się meblują i szukają oryginalnych rozwiązań. Ponadto znacznie wzrasta zainteresowanie proekologicznymi produktami. Doskonałe wyniki IKEA w Polsce są konsekwencją naszej długofalowej inwestycji w ludzi, sklepy i produkty – mówi Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce.

W 2015 roku IKEA Polska sprzedała prawie 2,7 mln produktów, które wpływają na bardziej zrównoważone życie w domu. Jest to prawie 20 proc. więcej niż w roku 2014. Produkty te stanowiły w 2015 roku 4,7 proc. całkowitej wartości sprzedaży sklepów IKEA w Polsce. Polacy kupowali najwięcej zrównoważonych produktów i rozwiązań w działach wyposażenia kuchni, przechowywania i oświetlenia.
– Chcemy inspirować i promować proekologiczne postawy, nie tylko udostępniając produkty, które ograniczają zużycie naturalnych surowców, ale także dając konkretne przykłady. Dlatego inwestujemy w rozwiązania ograniczające emisję CO2 i produkujące czystą energię. Obniżyliśmy ceny energooszczędnego oświetlenia, a już w 2017 roku wprowadzamy do sprzedaży panele fotowoltaiczne – dodaj Anna Pawlak-Kuliga.
Globalna sprzedaż IKEA Retail wyniosła 34,2 miliarda euro, co stanowi wzrost o 7,2% w porównaniu do roku finansowego 2015.
Sklepy IKEA odwiedziło aż 783 miliony klientów.
Najszybciej rozwijające się rynki to Chiny, Polska, Kanada i Australia. W planach Grupy IKEA jest otwarcie sklepów w Indiach i Serbii. KB

W liczbach

3,22 mld złotych – tyle wyniosła wartość sprzedaży w polskich sklepach IKEA w ostatnim roku finansowym (od 1 września 2015 do 31 sierpnia 2016), sprzedaż zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o 21,6%. W analizowanym okresie odnotowano w dziewięciu sklepach blisko 28 milionów wizyt.

Największym zainteresowaniem klientów IKEA w ostatnim roku finansowym cieszyły się meble kuchenne, których sprzedaż wzrosła z 39 tys. do 50 tys.