W sklepie IKEA w Lublinie zaczęła działać stacja do ładowania samochodów elektrycznych

IKEA w Lublinie nie zwalnia tempa. Po hucznej parapetówce przyszedł czas na kolejne otwarcie. Sklep ma dobrą wiadomość dla posiadaczy aut elektrycznych. W IKEA oficjalnie otwarta została nowa i darmowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. Projekt jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej przez IKEA.


IKEA zaprasza do siebie wszystkich posiadaczy elektrycznych pojazdów. Na podziemnym parkingu sklepu przygotowano dla nich cztery stanowiska do ładowania samochodów. Stacja to nowa propozycja dla mieszkańców miasta oraz klientów IKEA i SKENDE Shopping. Lubelska stacja to trzecia taka inwestycja IKEA w Polsce. Dotąd z możliwości naładowania samochodu mogli korzystać klienci w sklepach we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy.
– W IKEA promujemy i wpieramy zrównoważone życie. Chcemy, żeby nasze sklepy posiadały odpowiednią infrastrukturę. Taką, która umożliwi naszym klientom dotarcie do sklepu w przyjazny dla planety sposób. Dlatego wcześniej przygotowaliśmy już dla lublinian ścieżki rowerowe i wraz ze SKENDE Shopping zadbaliśmy o stację z rowerami miejskimi. Do naszego sklepu można również dotrzeć transportem publicznym. W IKEA myślimy o przyszłości. Dlatego wspieramy rozwiązania, które pozwalają zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Na wiele lat – mówi Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin.
W sklepie IKEA w Lublinie zamontowana została stacja szybkiego ładowania prądem zmiennym. Łącze o mocy 22kW umożliwi naładowanie akumulatorów samochodu nawet na 150 kilometrów w niespełna dwie godziny. Ten czas można wykorzystać na odwiedzenie sklepu, restauracji czy kawiarni. Przy każdej z dwóch zamontowanych stacji będą mogły jednocześnie ładować się dwa samochody elektryczne, co daje możliwość jednoczesnego obsłużenia czterech aut. Rozwiązania Ensto są w pełni bezpieczne dla użytkowników. Stacje ładowania posiadają odpowiednie zabezpieczenie elektryczne i protokół, który steruje ładowaniem. Poza tym wyposażone są również w czujniki przechyłu, które uniemożliwiają ładowanie, gdy urządzenie nie będzie odpowiednio ustawione.
Rynek samochodów elektrycznych jest młody, ale liczba pojazdów elektrycznych w Lublinie dynamicznie się zwiększa. Obecnie w mieście zarejestrowanych jest 201 pojazdów hybrydowych i 90 elektrycznych, w tym te należące do transportu miejskiego.
– Bezpłatny punkt ładowania dla samochodów elektrycznych przy sklepie IKEA to jedno z rozwiązań przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju. Energia, którą wykorzystujemy w Grupie IKEA, zgodnie ze strategią People & Planet Positive, w dużym stopniu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Od 2009 roku przeznaczyliśmy 2,1 mld euro na zakup farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych bazujących na ponad 700 tys. paneli słonecznych. A już dziś w Polsce Grupa IKEA jest niezależna energetycznie, to znaczy, że produkuje tyle odnawialnej energii, ile na co dzień zużywają nasze sklepy, biura, centrum dystrybucyjne i centra handlowe. Umożliwia nam to sześć naszych farm wiatrowych – mówi Agata Czachórska, specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail w Polsce.
Na bardziej zrównoważoną pod względem energetycznym przyszłość stawia także firma Ensto, która w Lublinie na zlecenie IKEA zbudowała stacje ładowania samochodów elektrycznych. To międzynarodowa rodzinna firma wywodząca się z Finlandii. Ensto została wybrana do współpracy przez IKEA ze względu na inteligentne i innowacyjne rozwiązania elektryczne, które proponuje. Firma jest obecna w Polsce od prawie 25 lat, a z jej usług od lat korzystają także klienci na Lubelszczyźnie. BS