Skromna siostra Faustyna zawojowała cały świat

5 października Kościół katolicki obchodził liturgiczne wspomnienie jednej z największych mistyczek – św. Faustyny Kowalskiej, skromnej polskiej zakonnicy, której grób, w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, co roku odwiedza ponad dwa miliony pielgrzymów z ponad 90 krajów.


Jezu ufam Tobie

Helena Kowalska przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku w małej wiosce Głogowiec k. Łodzi. Była trzecim z dziesięciorga dzieci bardzo biednej rodziny chłopskiej. W ubogim domu Kowalskich, mimo ciężkiej pracy, znajdowano czas na wspólną modlitwę, śpiewanie godzinek i Litanii Loretańskiej oraz czytanie religijnych książek. Od siódmego roku życia Helena myślała o oddaniu swego życia Bogu.

Dorastająca Helena od szesnastego roku pracowała jako służąca, by pomóc rodzicom. W tym czasie krystalizowało się jej powołanie, by 1 sierpnia 1925 roku zacząć postulat w warszawskim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Następnie, już jako siostra Faustyna, pracowała w różnych domach zakonnych m. in. w Krakowie, Płocku i Wilnie, pełniąc rozmaite obowiązki. 22 lutego 1931 roku w Płocku objawił się jej Pan Jezus, który zlecił wykonanie obrazu z podpisem „Jezu ufam Tobie” i publiczne wystawienie go w kościele.

Było to pierwsze zadanie siostry Faustyny jako Apostołki Miłosierdzia Bożego, które dzięki pomocy bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika i przewodnika duchowego siostry Faustyny zostało zrealizowane w 1934 roku. 70 lat temu obraz Jezusa Miłosiernego namalował wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski. Siostra Faustyna pisała „dzienniczek”, odmawiała nowennę, koronkę i inne modlitwy do Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15-tej Faustyna czciła konanie Chrystusa na krzyżu.

Dar Boży dla naszej epoki

W „dzienniczku” zapisywała przesłania Jezusa dla świata. Oprócz rozmów z Jezusem ukazywała się jej Maryja, aniołowie i święci. Rozmawiała z duszami czyśćcowymi, miała dar proroctwa. Przewidziała m. in. swoją kanonizację i datę śmierci swoich bliskich. Doznała wizji Piekła, Nieba i Czyśćca. W tym czasie, w jej w organizmie coraz większe spustoszenie czyniła późno rozpoznana gruźlica.

5 października 1938 roku, po ciężkiej chorobie, siostra Faustyna zmarła w wieku 33 lat. W dwa dni później, w święto MB Różańcowej, została pochowana na cmentarzu klasztornym w Łagiewnikach. Po 28 latach jej ciało zostało przeniesiono do kościoła, a jej grób stał się miejscem modlitw i kultu trwającego nieprzerwanie aż do beatyfikacji w 1993 roku. Wówczas relikwie Apostołki Miłosierdzia zostały umieszczone w lewym bocznym ołtarzu, pod słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego.

Uroczysta beatyfikacja polskiej mistyczki odbyła się w Rzymie 18 kwietnia 1993 roku. natomiast w roku 2000, w czasie Wielkiego Jubileuszu, 30 kwietnia Jan Paweł II włączył siostrę Faustynę Kowalską do grona świętych Kościoła. Nazwał ją „darem Bożym dla naszej epoki”

Jej przesłanie, jak podkreślał, kierowane jest „przede wszystkim do tego, kto poddawany jest szczególnie ciężkim doświadczeniom lub jest przygnieciony ciężarem popełnionych grzechów; kto utracił sens życia popadając w depresję”. Zgodnie z prośbą, jaką siostra Faustyna przekazała światu w swym orędziu, Papież ustanowił święto Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Skromna polska zakonnica znana jest na całym świecie.

W ostatnich latach w większości kościołów pojawiły się niezliczone wersje obrazu Jezusa Miłosiernego Najczęściej reprodukowany jest obraz Adolfa Hyły czczony w sanktuarium w Łagiewnikach. Innym wyrazem kultu świętej mistyczki są świątynie pod jej wezwaniem. Od 2005 roku jest ona patronką Łodzi. Od 2011 roku trwają przygotowania do uznania jej Doktorem Kościoła. Byłaby ona czwartą kobietą zaliczona do tego grona, obok św. Katarzyny Sieneńskiej, św. Teresy z Avlla i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Elżbieta Kasprzycka

W Lublinie parafia pw. św. Siostry Faustyny znajduje się w Jakubowicach Konińskich. W tym roku mszę św. odpustową ku czci Apostołki Miłosierdzia odprawił rektor kościoła powizytkowskiego, ks. Dariusz Bondyra. Parafia liczy obecnie 2400 wiernych. Od 2005 r. w świątyni znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej, które w Lublinie posiadają też m. in. kościoły: pw. św. Michała Archanioła na Bronowicach, pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej i pw. Dobrego Pasterza przy ul. Radzikowskiego 3.