Skromne święto Floriana

„Hej, panowie gospodarze! Już dziewiąta na zegarze. Strzeżcie ognia i złodzieja! Ufność w Bogu i nadzieja. Na czeladź się nie spuszczajcie, sami ognia doglądajcie! Bo ogień Maciejaszek leci w górę, jako ptaszek. Ostrożnie z ogniem!” – śpiewali w średniowieczu stróże nocni, których zadaniem było czuwać, by pospólstwo nie wznieciło ognia. Dziś ci, którzy od rana do nocy pilnują, by pożar nie strawił miasta i wsi, nie mogli nawet porządnie uczcić swego święta.

Pożary w czasach rycerskich były najstraszniejszą plagą polskich wsi. Drewniane budynki, długo kryte słomą i bez szyb w otworach okiennych, płonęły jak pochodnia. Domy mieszczańskie, warsztaty, zamki, kościoły, klasztory – wszystko padało pastwą płomieni. Ludzie próbowali bronić się przed klęską modlitwą i zabobonami (zakazywano m.in. plucia na ogień, pożyczania ognia, gaszenia pożaru powstałego od pioruna oraz wierzono w istotną rolę bocianów i jaskółek).

Potem w ruch szły wiadra z wodą, zbiory zasad postępowania czy powoływanie tzw. nocnych stróżów, aż wreszcie w 1802 r. w Wilnie powstała pierwsza zawodowa straż ogniowa. Dziś to zawód strażaka, według sondaży, jest obdarzony największym zaufaniem Polaków. Okazją do podziękowania im za ich codzienną, niebezpieczną i ciężką pracę oraz do wręczenia awansów jest Międzynarodowy Dzień Strażaka, obchodzony co roku 4 maja, w dniu ich patrona św. Floriana.

W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa tradycyjne obchody miały zupełnie inny – skromniejszy, bez tradycyjnego ceremoniału – przebieg. W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której funkcjonariusze musieli zachować od siebie wymagany dystans. Całość nie trwała nawet kwadransa. Następnie strażacy złożyli kwiaty pod pomnikiem przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Awanse zostały jednak wręczone.

Stopień brygadiera uzyskał Wojciech Chudoba (z-ca komendanta i rzecznik prasowy); stopień starszego kapitana – Maciej Piszczek; st. kapitana – Tomasz Majewski; st. młodszego kapitana – Rafał Bereza; st. aspiranta – Marcin Łobejko i Paweł Zienkiewicz; st. starszego ogniomistrza – Piotr Buk, Tomasz Gałczyński, Rafał Klajn, Rafał Pitak i Maciej Żukowski; st. ogniomistrza – Marcin Dobrowolski, Michał Marcinek, Jarosław Martyniuk i Jakub Kowalczuk; st. starszego sekcyjnego – Krzysztof Gałka, Konrad Kotek, Radosław Szachun i Tomasz Tywoniuk; st. sekcyjnego – Marcin Bielesza, Marcin Pul, Paweł Sulikowski i Mateusz Żelechowski; st. starszego strażaka – Konrad Dziewulski, Damian Kędzierawski, Jacek Pasternak, Radosław Żuk. (pc)