Skrzyżowanie za ponad 2,5 mln zł

Już w czerwcu br. mogą ruszyć prace budowlane na skrzyżowaniu Lwowskiej z Wieniawskiego i Drogą Męczenników Majdanka. Do przetargu zgłosiła się jedna firma, a zaproponowana przez nią kwota nie przekracza zaplanowanych na inwestycję funduszy.

Przebudowa jednego z najbardziej newralgicznych w mieście skrzyżowań, ulicy Lwowskiej z Wieniawskiego i Drogą Męczenników Majdanka będzie finansowana z budżetu miasta i rezerwy ministra infrastruktury i rozwoju. Do ubiegłej środy można było składać oferty do przetargu na wyłonienie wykonawcy prac. Zgłosiła się tylko jedna firma, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Włodawy.

– Oferta mieści się w kwocie, jaką zamierzamy przeznaczyć na tę inwestycję – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – W budżecie miasta na bieżący rok zaplanowaliśmy 1 200 000 zł. Mamy informację, że z rezerwy ministra dostaliśmy prawie 1,4 mln zł. Po zsumowaniu tych kwot i porównaniu ich do oferty PDM Włodawa wychodzi nam, że zostanie jeszcze 7 tys. zł

Włodawska firma roboty na skrzyżowaniu Lwowskiej z Wieniawskiego i Drogą Męczenników Majdanka wyceniła na 2 590 382 zł. – Duże koszty przy realizacji tej inwestycji poniesiemy w związku z przełożeniem kabli energetycznych. Niemało też będzie kosztowała sama sygnalizacja świetlna. Obecnie jest jedna przy Wieniawskiego. Zastąpią ją nowe sygnalizatory. Druga będzie na skrzyżowaniu Lwowskiej z Drogą Męczenników Majdanka – wyjaśnia Krzysztof Tomasik.

Wykonawca wszystkie prace będzie musiał wykonać do końca września br. – Jeśli oferta PDM Włodawa, którą obecnie analizujemy, będzie prawidłowa pod względem formalnym, jeszcze w maju postaramy się podpisać z firmą umowę. Najprawdopodobniej roboty na skrzyżowaniu ruszyłyby na początku czerwca. Nie oznacza to, że od razu kierowcy napotkają utrudnienia. W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace związane z przełożeniem kabli – tłumaczy dyrektor ZDM.

Przebudowa skrzyżowania, obok modernizacji krajowej „Dwunastki” w obrębie miasta oraz ul. Kolejowej, jest jedną z najważniejszych tegorocznych drogowych inwestycji w Chełmie. (s)