Skwer do przebudowy

Niewielki skwer przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Mickiewicza czeka lifting. Urzędnicy chcą, by uzupełniał się z przebudowanym kilka lat temu pl. Gdańskim.

Rejon pl. Gdańskiego przeszedł w ostatnich latach znaczną metamorfozę. Centralna część placu zyskała nową aranżację w postaci fontanny, zagospodarowania przestrzeni ławkami czy tablicę z kierunkowskazami do miast partnerskich. W międzyczasie modernizacji poddano część przyległych do placu ulic, w tym skrzyżowanie z ul. Lubelską i Mickiewicza. Ostatnia zmiana dotyczyła zagospodarowania skarpy przyległej do placu. Znalazły się tam nowe alejki, ławki, zaaranżowano nowe oświetlenie, zieleń, a we wschodniej części skarpy stanęła podświetlana symboliczna rekonstrukcja dawnych murów miejskich. Już wkrótce przeobrażeniom ma być poddany kolejny fragment tego rejonu śródmieścia Chełma. Chodzi o niewielki skwer położony przy skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej i Mickiewicza.

– Z tym miejscem był problem w kwestii spraw własnościowych. Ale w końcu mamy możliwość zagospodarowania tej przestrzeni – mówi prezydent Chełma, Agata Fisz. – Zlecimy opracowanie projektu, który uwzględni aranżację zieleni, małej architektury, oświetlenia i przebieg alejek.

Jak zapewniają urzędnicy, skwer miałby się uzupełniać z resztą przestrzeni okolic pl. Gdańskiego, ale niewykluczone, że będą tam mogły pojawić się także nowe funkcje. To jednak ma być przedmiotem opracowania projektantów. Prezydent Fisz chciałaby, aby prace zostały wykonane jeszcze w tym roku, lecz ich termin uzależniony będzie od czasu potrzebnego projektantom na sporządzenie opracowania. (s)