Śladami przeszłości

24 października na cmentarzu żydowskim w Siedliszczu odsłonięto pomnik poświęcony pamięci miejscowych Żydów. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy i organizatorzy, ale także rabini i potomkowie siedliskich Żydów.

– O budowie pomnika, który upamiętniłby Żydów z Siedliszcza, którzy nierozerwalnie związani są z historią naszego miasteczka, myśleliśmy już od lat, ale zawsze brakowało do tego funduszy – mówi Arkadiusz Zawiaczyński prezes Siedliskiego Towarzystwa Regionalnego i jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Udało się nawiązać kontakt z potomkami, którzy wsparli finansowo przedsięwzięcie i zaangażować Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. Dzięki temu 24 października udało się zwieńczyć je odsłonięciem wyjątkowego miejsca.

Pomnik zlokalizowano na cmentarzu od strony ulicy Leśnej. Jedna z jego części składa się z fragmentów oryginalnych macew znalezionych w Siedliszczu. Za nimi umiejscowiono symboliczne nagrobki poświęcone pamięci konkretnych osób i rodzin z Siedliszcza. Obok stoją dwie płyty w kształcie rozdartej Gwiazdy Dawida, które symbolizują tragedię Zagłady. A u podnóża skarpy znajduje się tablica informacyjna z krótkim opisem historii Żydów w Siedliszczu.

Po ceremonii odsłonięcia pomnika odbył się koncert Michała Hochmana, którego rodzina pochodziła z Siedliszcza. A po występie uczestnicy przeszli się ulicami miasteczka, wspominając mieszkające tu niegdyś rodziny i szukając śladów historii.

Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim, którzy przez ostatnie trzy lata włączyli się w pomoc przy realizacji tego projektu. A byli to m.in. potomkowie siedliskich Żydów rodziny Niderman, Hochman, Nider, Chachava, Grojskop, Troyanovsky, które ufundowały pomnik a także władze miasta, wolontariusze, architekci, wykonawcy, komisja rabiniczna do spraw cmentarzy, Fundacja Friends for the Jewish Heritage in Poland, Forum Dialogu, Stowarzyszenie Motocyklan Siedliszcze, Koło Gospodyń oraz mieszkańcy Siedliszcza, którzy okazali również wparcie dla przedsięwzięcia. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here