Słomiana policja

Ogromny, słomiany policjant z pałką i lizakiem w ręku, zgrabna policjantka w szpilkach i miniówce. Taka przydrożna dekoracja w Leonowie zachęcała gości do udziału w dożynkach powiatowych w Rejowcu. Zajęła pierwsze miejsce i zrobiła furorę w internecie.

Mieszkańcy Rejowca są jedynymi w powiecie chełmskim, którzy od kilku lat na doroczne święta plonów przygotowują fantazyjne dekoracje promujące to wydarzenie. Niezwykłe witacze dożynkowe urzekają i rozśmieszają przyjezdnych. W tym roku mieszkańcy Rejowca, gdzie odbywały się dożynki powiatowe, wykazali się wyjątkową pomysłowością. Przygotowali aż szesnaście cieszących oko dożynkowych witaczy. Wszystkie wzięły udział w konkursie i wszystkie zgarnęły świetne noty. Jeden z nich, który ustawiono w Leonowie, zrobił furorę w internecie. Przedstawia wielkiego, wykonanego z beli słomy policjanta z pałką i lizakiem. Obok niego stoi atrapa radiowozu, na którym przycupnęła słomiana, długonoga policjantka, ubrana w miniówkę i połyskujące szpilki. Ona także trzyma w ręku pałkę. Nieopodal ustawiono przypominający tarczę fotoradar – na niby i transparent z napisem: „Choć mało kabzy mamy, na dożynki się wybieramy”. Na portalach społecznościowych posypały się żartobliwe komentarze internautów zachwyconych pomysłowością twórców witacza. Dekoracja wystawiona przez sołectwa Leonów oraz Niemirów zdobyła jedno z trzech pierwszych miejsc w konkursie rozstrzygniętym podczas dożynek powiatowych w Rejowcu. Przygotował go sztab osób, w tym m.in. Bożena Jagiełło – radna Rejowca; Bożena Krzyżanowska – sołtys Leonowa; Jadwiga Mazurek – sołtys Niemirowa, a także Aleksandra i Krzysztof Wójcik, właściciele sklepu w Leonowie, w pobliżu którego stanął witacz.
– To taki ukłon w stronę naszych policjantów. Wykonują trudny zawód, a my to zauważamy i doceniamy – mówi radna Jagiełło. – Najdłużej robiłam policjantkę. Ta dekoracja to była praca zbiorowa.
Witacz sołectw Leonów i Niemirów zajął pierwsze miejsce w konkursie dożynkowym ex aequo z dekoracjami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich w Rybiem, a także w Wólce Rejowieckiej.
– Jako jedyni w powiecie chełmskim przygotowujemy takie dekoracje – mówi z dumą Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Cieszę się, że nasi mieszkańcy uczestniczą w tego typu inicjatywach. (mo)