Smakiem, węchem, wzrokiem

We wtorek (3 października) w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie odbyło się uroczyste otwarcie pokazowego ogrodu sensorycznego. To pierwszy taki ogród w Chełmie i okolicy, skierowany przede wszystkim do niepełnosprawnych dzieci, które rośliny będą mogły poznać za pomocą zmysłów.

Ogród znajduje się tuż za budynkiem szkoły i jest dostępny dla każdego. Powstał jednak głównie z myślą o dzieciach i osobach niepełnosprawnych, dlatego w otwarciu – oprócz zaproszonych gości z urzędu i polityków – uczestniczyły maluchy z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego „Razem” oraz uczniowie Zespołu Pedagogiczno-Psychologicznego nr 1 w Chełmie. Prace nad ogrodem zmysłów wykonali uczniowie klas „Budowlanki” o profilu architekt krajobrazu pod okiem nauczyciel Agnieszki Perestaj-Leckiej.
– Jest to jedyny taki obiekt na terenie Chełma i okolic. Ogródek będzie spełniał funkcje dydaktyczne, jak również estetyczne. Chcielibyśmy, aby także mieszkańcy miasta mogli oglądać i cieszyć się pięknem przyrody, a osoby niepełnosprawne i dzieci mogły poznawać świat poprzez zmysły: słuchu, wzroku, węchu – mówi Perestaj-Lecka, architekt krajobrazu i koordynator projektu.
Poznać zmysłami można zarówno róże, jak i wierzby, berberysy, kocimiętkę, liliowce, lawendy, czyściec wełnisty, sosny w odmianach, świerki i jodłę, funkie, żurawki, sasankę, miętę , trawy ozdobne, rozchodniki, przetacznik kłosowy i wiele innych. – Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy do odwiedzania Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie i podziwianie naszego ogrodu – zachęcają twórcy ogrodu.
Ważną częścią ogrodu są też konstrukcje wykonane z wikliny, dlatego podczas wtorkowych uroczystości zorganizowane zostały specjalne warsztaty z wikliniarstwa. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki dotacji z Fundacji Potrafisz Polsko. (pc)