Śmieci coraz droższe

Od lipca w Rejowcu Fabrycznym wzrastają opłaty za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców. Radni przyjęli właśnie nowe stawki. Ponad dwukrotnie wzrosła opłata za śmieci niesegregowane.

Przed podjęciem uchwały o podniesieniu stawek za wywóz odpadów komunalnych radni analizowali stan gospodarki odpadami w Rejowcu Fabrycznym. Od początku wprowadzenia systemu segregacji i ustalenia w 2013 roku opłat (7,50 zł od osoby za śmieci segregowane i 10,50 zł za śmieci niesegregowane) miasto nie zmieniało stawek. Od tego czasu koszty wywozu śmieci i sama ich ilość na przestrzeni tych lat znacznie wzrosły.

– I to nie koniec tych wzrostów – mówi Robert Szwed, przewodniczący Rady Miasta Rejowiec Fabryczny. – Po analizie funkcjonowania systemu i biorąc pod uwagę fakt, że stawki kalkulowano w innych warunkach demograficznych, ekonomicznych i prawnych musieliśmy podnieść stawki.

W wyniku rozstrzygniętego w 2018 roku przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych (w okresie od sierpnia 2018 r. do końca 2019 roku) miesięczny ryczałt wzrósł o ponad 54 proc. W tym roku opłata marszałkowska, na którą samorząd nie ma wpływu wynosi 170 zł za tonę śmieci zmieszanych, a w przyszłym ma zostać podniesiona do 270 zł. Przed rokiem za przyjęcie popiołów ZPOK w Chełmie pobierał 205 zł, a w tym już 255 zł od tony.

W Rejowcu Fabrycznym jest zameldowanych 4430 mieszkańców. Ale w systemie odbioru odpadów o blisko 1200 osób mniej. W systemie nie ma studentów oraz mieszkańców miasta pracujących za granicą. Pomimo tego każdego roku liczba produkowanych przez mieszkańców miasteczka śmieci stale rośnie – od 636 ton w 2014 roku do blisko 1100 ton w 2018 roku. – Niepokoi nas rosnąca masa odpadów zmieszanych, co znacząco podwyższa koszty systemu i ma przełożenie na stawki dla mieszkańców – mówi R. Szwed. – Przy obecnych stawkach brakuje ok. 7 tys. zł miesięcznie do zbilansowania kosztów administracyjnych i obsługi wywozu śmieci, nie wliczając w to żadnych inwestycji.

Radni uchwalili wzrosty opłaty za śmieci segregowane do 11,00 zł od osoby. Dwa razy drożej kosztować będą śmieci niesegregowane. Nowe opłaty wchodzą od 1 lipca. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here