Śmieciowe spółki dostały ile chciały

Spółka Koma będzie przez najbliższe trzy lata odbierać odpady komunalne z lubelskiego Czechowa, Sławina, Starego Miasta, Śródmieścia, Wieniawy, Czubów Południowych, Wrotkowa, Zemborzyc i dzielnicy Za Cukrownią, czyli sektorów nr III, IV i VII. Miasto zdecydowało się na przyjęcie ofert spółki, choć były one o ponad jedną czwartą droższe od założonego budżetu, ale i tak znacznie tańsze od propozycji konkurencyjnej spółki SUEZ, która dotychczas obsługiwała sektory III i VII.


O perypetiach z przetargiem na odbiór odpadów komunalnych z Lublina od lipca 2021 do lipca 2024 pisaliśmy kilkakrotnie. Oferty wykonawców w sześciu z siedmiu wyznaczonych sektorów o co najmniej jedną piątą, a w niektórych przypadkach niemal czterdzieści procent, przekraczały zaplanowane przez miasto wydatki (na obsługę sektora VI: Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury w ogóle nie było chętnych) i postępowania nie udało się rozstrzygnąć w terminie.

W lipcu miasto zdecydowało, że mimo tak dużych rozbieżności między ceną ofert, a zaplanowanymi wydatkami, podpisze umowy z firmą Kom-Eko, która jako jedyna złożyła oferty na obsługę sektora nr I (Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Głusk i Kośminek), sektora nr II (Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie, Ponikwoda) i sektora nr V (Czuby Północne, Węglin Południowy i Północny) zwiększając zaplanowane wydatki w sumie ok. 33 mln zł (ponad 35%).

Pod koniec sierpnia urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na obsługę kolejnych trzech sektorów, o które walczyły spółki Koma i SUEZ. Tu również zdecydowali się przyjąć oferty choć były dużo wyższe od przewidzianych wydatków. I tak w sektorze III (Czechów i Sławin) wygrała Koma z ceną prawie 27,5 mln zł (o prawie 4 mln zł, czyli blisko 20% wyższą od szacunków urzędników, ale blisko 10 mln zł tańszą od konkurencyjnego SUEZ-u).

Sektor IV (Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Za Cukrownią) również obsługiwać będzie Koma za 21,4 mln zł (to o ponad 5 mln zł więcej niż przewidywało miasto, ale o ponad 7 mln zł mniej niż chciał SUEZ) podobnie jak sektor II (Czuby Południowe, Wrotków i Zemborzyce), gdzie Koma zaoferowała cenę 31,9 mln zł, SUEZ – 40,6 mln zł, a urzędnicy skalkulowali budżet na nieco ponad 24 mln zł.

Na obsługę sektora nr VI (Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury) miasto ogłosi ponowny przetarg (przez ostatnie trzy lata i do końca roku obsługuje go Kom-Eko – przyp. aut.). Bez względu na jego wynik dotychczasowe rozstrzygnięcia przesądzają, że musimy szykować się, o czym przestrzegamy już od wielu miesięcy, na dotkliwe podwyżki opłat za wywóz śmieci. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here