Sofia Ennaoui nie zawiodła

Sofia Ennaoui z AZS UMSC była bezkonkurencyjna na dystansie 1500 metrów

Udanie w rozgrywanych w miniony weekend we Włocławku 96. PZLA Mistrzostwach Polski startowali reprezentanci AZS UMCS Lublin. W piątek i sobotę nasi akademicy aż pięciokrotnie stawali na podium. Zdobyli złoty medal, trzy srebrne i jeden brązowy!

Bezkonkurencyjna na dystansie 1500 metrów była Sofia Ennaoui. Faworytka od początku kontrolowała bieg, aby ostatecznie po długim finiszu przekroczyć linię mety z czasem 4:15.89 sekundy. Nad drugą Klaudią Kazimierską (LKS Vectra Włocławek) miała ponad dwie sekundy zapasu.

– Wszystko się dzisiaj ułożyło tak, jak tego chciałam. Planem było zdobycie złotego medalu i to się udało. Co roku medal Mistrzostw Polski cieszy mnie tak samo. Mam wrażenie, że im dalej w las, tym mam większą z tego radość. Jestem zadowolona, że co roku potwierdzam, że jestem najlepsza w kraju.

Z kolei jeśli chodzi o biegi na zadowalające mnie czasy i aspiracje jakie mam,  to w tym roku jeszcze przyjdzie na nie pora. Tutaj tak naprawdę czułam się tak sobie, ale zdawałam sobie sprawę, że wygram. Szczyt formy szykuję na Memoriał Kamili Skolimowskiej (6 września), gdzie wystartuje światowa czołówka – mówiła Sofia Ennaoui dla TVP Sport.

Srebro w konkursie rzutu młotem zdobyła Malwina Kopron z najsłabszym wynikiem w tym sezonie – 70.94 metra. Gdyby utrzymała formę z ostatnich tygodni i zbliżyła się do najlepszego swojego tegorocznego osiągnięcia (74.18 m) wygrała by mistrzostwa w cuglach. A tak złoto z 72,85 m zdobyła Katarzyna Furmanek z KKL Kielce.

Na drugim stopniu podium w skoku wzwyż stanął 18-letni Jakub Hołub. Syn znakomitej przed laty zawodniczki wynikiem 216 cm ustanowił życiówkę. Zwycięzca Norbert Kobielski, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na 226 cm był poza zasięgiem.

– Pomimo kwarantanny udało się przygotować i trafić z tym przygotowaniem w odpowiedni czas. Medal Mistrzostw Polski to dla mnie duże przeżycie, emocje trzymały aż do samej dekoracji. Brakowało naprawdę niewiele, aby przeskoczyć poprzeczkę na wysokości 216 centymetrów. Jest trochę niedosyt. Jednak to zdecydowanie najlepszy sezon w mojej karierze – komentował Jakub Hołub.

Srebro dla AZS UMCS zdobył także trójskoczek Karol Hoffmann. Z wynikiem 16.29 m prowadził w konkursie do ostatniej, szóstej serii zawodów. W niej dalej skoczył jednak reprezentant Śląska Wrocław, Adrian Świderski (16.38 m).

W sobotę brąz w biegu na 400 m metrów wywalczyła Małgorzata Hołub-Kowalik (52.23), która stoczyła zaciętą walkę z Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką (52.26). Wygrała Justyna Święty-Ersetic, uzyskując najlepszy czas w sezonie – 51.44 – i awansowała na ósme miejsce w światowych tabelach. Tuż za nią uplasowała się Iga Baumgart-Witan (52.14). Świetnie w biegu wypadła także Alicja Wrona z AZS UMCS która czasem 53,93 (rekord życiowy) zajęła siódme miejsce.

W piątek i sobotę trzech naszych reprezentantów otarło się o podium. Czwarte miejsca zajęli Szymon Żywko na 1500 m, Mateusz Kwaśniewski w oszczepie (przegrał brąz z Hubertem Chmielakiem o 10 cm) oraz Rafał Fedaczyński w chodzie na 10 000 m.

Niedzielne finały, z udziałem zawodniczek AZS UMCS, faworytek do zwycięstwa – dyskobolki Darii Zabawskiej i kulomiotki Pauliny Guby zakończyły się już po zamknięciu tego wydania. MAG