Sokół ma się czym pochwalić!

Przed rozpoczęciem zawodów Krzysztof Boryc, trener Sokoła i sędzia turnieju przedstawił uczestnikom zasady obowiązujące w sumo. W walce zaprezentowały się lublinianki - Sandra Salerek i Nikola Błaszczak, która podczas tegorocznych Mistrzostw Europy wywalczyła brązowy medal

Blisko 100 zawodniczek i zawodników z 7 klubów wzięło udział w rozgrywanym w sobotę w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie Ogólnopolskim Turnieju Dzieci i Młodzieży w Sumo. Zawody toczyły się pod dyktando gospodarzy, reprezentantów lubelskiego Sokoła, którzy wygrali aż 19 z 27 kategorii indywidualnych, kategorię drużynową, a także którym przypadły tytuły najlepszych, zawodniczki – Zuzannie Lipińskiej oraz zawodnika – Mateuszowi Zarobskiemu.


– Cieszę się, że dzieci i młodzież tak chętnie garną się do sumo. To ciekawy sport, jak żaden inny – obwarowany skomplikowanym ceremoniałem. O zasadach trochę na początku zawodów porozmawialiśmy. Uczestnicy mogli też zobaczyć jak walczą nasze medalistki ostatnich mistrzostw Europy przed dwoma tygodniami rozegranymi w Rackveree – mówi Krzysztof Boryc, trener Sokoła, organizator i sędzia główny zawodów, który był prekursorem sumo w Lublinie, zaczął uprawiać ten sport w 1998 roku.

W turnieju wystartowało 97 zawodniczek i zawodników z 7 klubów: Sokół, SP nr 26 i Ninja z Lublina, Sorga Zamość, Karate Werbkowice, Gladiator Siedlce i LUKS Lublina.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Sokół: Maksymilian Milanowski (27 kg), Jakub Chmielewski (30 kg), Błażej Kowalewski (31 kg), Zuzanna Lipińska (34 kg), Lenka Skiba (38 kg), Aleks Baranek (40 kg), Julia Cieplak (41 kg), Patryk Kustra (42 kg), Marcel Kurczuk (44 kg), Franciszek Serewa (46 kg), Nela Adamczuk (48 kg), Zuzanna Knap i Mateusz Zarobski (50 kg), Łukasz Stanek (54 kg), Sandra Salerek i Kacper Pastusiak (58 kg), Kacper Widz (67 kg), Amelia Tedorowicz (68 kg), Nikola Kamola (+68 kg)

Sorga: Anita Feliksiak (25 kg), Mikołaj Marczuk (32 kg), Karol Górski (+67 kg)

Gladiator: Aleksander Ambroziak (22 kg), Lena Duda (27 kg)

Karate: Antoni Czarnecki (25 kg)

LUKS: Mikołaj Matusik (35 kg)

SP 26: Paweł Cięższczyk (37 kg)

Punktacja drużynowa: 1. Sokół 167, 2. Sorga 32, 3. Werbkowice 21.

Podczas zawodów nagrodzono medalistki tegorocznych Mistrzostw Europy w Sumo, zawodniczki Sokoła, młodziczki Nikolę Kamolę (złoto w drużynie i brąz indywidualnie) i Nikolę Błaszczak (brąz) oraz kadetkę Nikolę Frankiewicz (srebro w drużynie i brąz indywidualnie). Upominki wręczyły radna Monika Kwiatkowska oraz dyr. SP nr 20 Kinga Ostrowska i Ewa Klimowicz z LO AMLS . Do zdjęcia pozują także Piotr Puacz, prezes Sokoła, tata Pawła, który w ME zdobył w kat. młodzieżowej brąz oraz trener Krzysztof Boryc. Wyróżniono też sponsora wyjazdu na ME do Rackveree firmę INTROGRAF – LUBLIN SA oraz rodziców wspomagających klub: Barbarę Frankiewicz i Michała Kamolę