Solaris dostarczy elektrobusy

Elektryczne Solarisy pojawiają się na ulicach Lublina jesienią przyszłego roku

Ponad 32 miliony złotych wyda miasto na zakup 12 autobusów elektrycznych. Dostarczy je firma Solaris. Dwa przetargi rozstrzygnął Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.


Za 7 autobusów elektrycznych miasto zapłaci ok. 18,8 mln złotych brutto, a za 5 elektrobusów – około 13,4 mln złotych. W obu przetargach zwyciężyła firma Solaris, mająca swoją siedzibę niedaleko Poznania, która jako jedyna złożyła oferty. Oznacza to, że za ponad 32 miliony złotych Solaris dostarczy do Lublina łącznie 12 autobusów elektrycznych.

– „Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia kryteriów oceny ofert” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Umowy z Solarisem nie zostały jeszcze podpisane. – Podpisanie umów z wykonawcą będzie możliwe po zakończonej kontroli przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych. Jest to standardowa procedura dotycząca zamówień realizowanych przy współudziale środków unijnych – tłumaczy Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego i dodaje, że kontrola powinna się zakończyć pod koniec kwietnia.

Dostawa siedmiu pojazdów jest planowana w listopadzie 2021 roku. Zostaną one skierowane do obsługi linii nr: 1, 6 i 7. W przypadku „mniejszego przetargu” dostawa 5 autobusów elektrycznych jest planowana w kwietniu 2022 roku. Będą one kursować na linii numer 2.

–Pojazdy będą niskopodłogowe, o długości 12 metrów, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – wylicza Justyna Góźdź – Jednocześnie przypominamy, że wśród nowych pojazdów, zamówionych już przez Zarząd Transportu Miejskiego, znajduje się 20 elektrycznych autobusów Solaris i 15 przegubowych trolejbusów Solaris. Ich dostawy rozłożone są na okres od listopada 2020 roku (5 trolejbusów), do kwietnia 2021 roku (10 trolejbusów) i września 2021 roku (20 autobusów elektrycznych) – dodaje. Grzegorz Rekiel