Specjalistka na wypowiedzeniu

Maria Sadurska, odpowiadająca za pozyskiwanie unijnych dotacji w gminie Leśniowice, zrezygnowała z pracy. W gminie chodzą słuchy, że to efekt afery z wnioskiem o dotację, który choć napisany nie został wysłany.

W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” informowaliśmy o wpadce urzędników z Leśniowic, którzy napisali wniosek o unijne dofinansowanie dociepleń gminnych budynków, ale nie dopilnowali sprawy do końca. Gotowy wniosek nie został wysłany, gdzie trzeba. Grube pieniądze przepadły. Urzędnikom ponoć mocno się za to dostało od wójta Wiesława Radzięciaka. Od kilku lat za pozyskiwanie funduszy unijnych dla gminy Leśniowice odpowiadała Maria Sadurska. Ostatnio jednak na stronie internetowej urzędu wójt ogłosił, że szuka specjalisty na to stanowisko. Wakat powstał, bo Sadurska odchodzi z pracy. Mówi się, że to efekt afery z niewysłanym wnioskiem.

– Wójt mówi, że to on odpowiada za niedociągnięcia, a tymczasem z pracą musi rozstać się urzędniczka, choć z drugiej strony może to lepiej dla niej, bo oszczędzi sobie nerwówki, która ostatnio panuje w urzędzie – uważa jeden z urzędników gminy Leśniowice.
Sadurska zapewnia, że jej odejście nie ma nic wspólnego z żadną aferą.
– Sytuacja z wnioskiem miała miejsce dużo wcześniej, ale nie miała nic wspólnego z wypowiedzeniem, które złożyłam niedawno – mówi przebywająca na trzymiesięcznym wypowiedzeniu Sadurska. – Odchodzę z urzędu w związku z wypadkiem samochodowym, w którym ostatnio ucierpiałam w drodze do pracy.
Jednym z ostatnich zadań Sadurskiej w Leśniowicach jest złożenie wniosku o dotację do kolejnego programu dociepleń gminnych budynków. Może tym razem się uda i unijna dotacja nie przepadnie.

– Właśnie dziś składam wniosek – mówi Sadurska, tłumacząc, że podczas wysyłania poprzedniego wniosku doszło do błędu w systemie elektronicznym, za pośrednictwem którego miał być złożony.
Specjaliści od unijnych dotacji zmieniają się w gminie Leśniowice co kilka lat. Przed Sadurską za pozyskiwanie funduszy odpowiadał Łukasz Burak. Gdy Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, zaproponowała mu etat, nie zastanawiał się długo. Obecnie jest jej zastępcą. Ci, którzy chcieliby zastąpić Sadurską w Urzędzie Gminy Leśniowice, mają czas do 15 lutego br. Tego dnia mija termin składania aplikacji na stanowisko specjalisty ds. funduszy unijnych i zamówień publicznych. (mo)