Specsłużby szpital omijają

(27 kwietnia) Sytuacja szpitala, sprawa motorówek na Jeziorze Białym i podwyżka wynagrodzenia starosty – to główne tematy ostatniej sesji rady powiatu.

Sesja rozpoczęła się od zbiórki na rzecz pogorzelców z Okuninki, których dom spłonął przed dwoma tygodniami. Zebrano ponad tysiąc złotych.
Interpelacje rozpoczął Wiesław Holaczuk. Poruszył kilka kwestii dotyczących SPZOZ. Pytał m.in. o zatrudnienie w szpitalu, które – wg niego – wzrosło w ub.r. o 43 osoby, w tym tylko o 3 pielęgniarki; o plotkę dotyczącą wizyty w szpitalu służb specjalnych – ABW lub CBA; o oddział chirurgii jednego dnia – w jaki sposób działa i jaki jest jego koszt? Interesowały go też inne sprawy, np. na jakim etapie są remonty dróg powiatowych i czy są plany remontów ul. Długiej i Chełmskiej. Ponadto zapytał starostę czy to prawda, że projekt dotyczący stacji kolejowej w Sobiborze nie uzyskał akceptacji i czy to są pieniądze wyrzucone w błoto. Chciał też wiedzieć, jakie będą koszty budowy własnej sieci w ramach powstającego klastra energii. Na koniec zapytał o przyczyny braku pocztu sztandarowego powiatu podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Mariusz Zańko pytał czy jest przygotowywany projekt na dofinansowanie remontu przychodni oraz czy projekt dotyczący stacji Sobibór jest ostatecznie porzucony i czy pieniądze włożone w opracowanie studium wykonalności będą odzyskane. Zaniepokoił się również problemem ptaków przy drodze powiatowej – ul. Chełmskiej, przy bloku nr 10 (Ptaki z parku właśnie tam się przeniosły i ludzie nie mogą nawet wyjść na swój balkon – mówił). Zapytał też o plany dotyczące przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz prosił o uzupełnienie informacji na stronie internetowej powiatu, dotyczącej budowy hali w ZK we Włodawie, o dopisek, że to jest projekt rządowy. Na koniec zapytał o stan przebudowy drogi nr 812, słynnej „betonówki”.
Janusz Kloc poprosił o pisemne plany ścinki poboczy dróg w powiecie włodawskim. Mirosław Konieczny zauważył zakrzaczenia i suche drzewa przy drogach powiatowych, które zagrażają kierowcom, np. w Mszannie czy przy drodze Stulno – Macoszyn. Dodał przy okazji, że droga wojewódzka nr 819 Bytyń – Stulno jest chyba najgorszym odcinkiem, bo nawet rowerzyści nie mogą tamtędy jechać bezpiecznie.
Następnie radni podjęli 10 uchwał. Burzliwa dyskusja była zwłaszcza przy dwóch – dotyczących łodzi motorowych oraz zmiany wynagrodzenia starosty (piszemy o tym obok)
Odpowiedzi na interpelacje udzielał m.in. starosta Andrzej Romańczuk. Ad stacji kolejowej Sobibór – projekt nasz nie przeszedł oceny formalnej, ale na pewno wyczerpiemy pełną drogę, szanse mamy duże na skuteczne odwołanie; ad klastra – to jest pomysł na korzystanie z odnawialnych źródeł energii; ad pocztu sztandarowego – nie ma chętnych radnych nawet na uroczystości na 3 Maja, to cała odpowiedź; ad ptactwa – na razie nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić; ad stulecia – myślimy o organizacji co najmniej dwóch dużych wydarzeń; ad betonówki – przeznaczono na nią 25 mln zł, remontowany będzie odcinek ok. 5,5 km z Włodawy do Korolówki Wsi. Remonty dróg powiatowych będą zrobione do 10 czerwca. Zatrudnienie w szpitalu wzrasta, ale często są to etaty na 3 czy 6 miesięcy. Różnica w etatach wynosi nawet 30 osób czasami. O żadnych służbach specjalnych w szpitalu dyrektor nie słyszał. Był tylko audyt, który wykazał nieprawidłowości w przyszpitalnej aptece. Oddział chirurgii jednego dnia nie generuje żadnych kosztów, bo może je generować dopiero, kiedy ogłoszony zostanie konkurs. (gd)