Spektakle taneczne

Chełmski Dom Kultury zaprasza 19 marca br. o godz. 17.00 na spektakle taneczne z cyklu „Przestrzenie sztuki”. Pierwszy spektakl „Bodily Suites Reclaimed” powstał w odpowiedzi na pandemiczną izolację. Czas trwania spektaklu – 20 minut.

Choreografia: Jacek Łumiński Tancerze: Angelika Karal, Łukasz Zgórka, Sebastian Wiertelak. Drugi ze spektakli pt. „Anamneza – Przebłyski” trwa 40 minut. Choreografia: Jacek Łumiński Tancerze: Karolina Januszek, Angelika Karal, Bartłomiej Mieszczak, Dariusz Nowak, Sebastian Wiertelak, Monika Witkowska, Łukasz Zgórka. Pokaz spektakli odbywa się we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Bilety w cenie 10 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

14 marca, poniedziałek
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Miłość jest blisko Zorza
20:30 Batman Zorza
15 marca, wtorek
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
17:45 Batman Zorza
21:00 Miłość jest blisko Zorza
16 marca, środa
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Miłość jest blisko Zorza
20:30 Batman Zorza
17 marca, czwartek
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
17:45 Batman Zorza
21:00 Miłość jest blisko Zorza
18 marca, piątek
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Inni ludzie Zorza
20:30 Córka Zorza
19 marca, sobota
11:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Córka Zorza 20:45 Inni ludzie Zorza
20 marca, niedziela
11:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Inni ludzie Zorza
20:30 Córka Zorza

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) zaprasza na wystawę prac Nikolety Kalińskiej, studentki architektury, pasjonatki sztuki. Ekspozycję „Graf” można oglądać do 31 marca w godzinach pracy biblioteki. Prezentowane prace nawiązują do zjawisk, kadrów i emocji, towarzyszących marzeniom sennym. To poszukiwanie tajemnic zagłębionych w nieodkrytej materii człowieka, olśniewającej i mrocznej za razem. Kadry przedstawiają wyrywki z teoretycznej nieświadomości – doświadczeń, w których ludzkie ciało i umysł nie uczestniczyły, lecz były w stanie je odtworzyć i połączyć w spójną całość, prowadząc do poznania świadomości i odczuć na nowo. Jak zatem odczytywać tak ukształtowane kadry i jak nazwać kłębiące się podczas analizy emocje?

– Wystawę można interpretować wielorako, dzięki indywidualnemu spektrum emocji. Odpowiedzi na pytania można poszukiwać w wystawie całościowo lub segmentowo. Można podzielić ją na jasne i ciemne tony, rozbłyskujące i skryte. Te wszystkie możliwości stanowią o jej niepozornej wyjątkowości – mówi autorka prac.

Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. Ekspozycja w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy w Galerii Atelier

Galeria Atelier przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie zaprasza na dwie niezwykłe ekspozycje. Pierwsza to wystawa fotografii pt. „Miasta niezmartwychwstałe” autorstwa Dariusza J. Drajewicza, fotografika, podróżnika.

W Galerii Atelier czynna jest także ekspozycja autorstwa Romana Krawczenki pt. „Sól i papier”. Goście będą mogą zapoznać się z niesamowitą pracą ręczną pana Romana. Drukowanie soli odnosi się do tak zwanych procesów POP (Printing-Out-Process), gdy pożądany obraz pojawia się pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Oczywiście, zmienia się po spłukaniu i utrwaleniu, ale nieznacznie, co pozwala kontrolować jego gęstość podczas drukowania. Proces ten został wymyślony przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku, ale charakterystyczny czerwonobrązowy odcień, bogate przejścia tonalne i właściwości archiwalne nadal przyciągają fotografów i kolekcjonerów do jednego z pierwszych procesów fotograficznych.

Wysokiej jakości papier akwarelowy impregnowany jest roztworem chlorku amonu z dodatkiem żelatyny i dwuchromianu potasu. Po wyschnięciu w czerwonym świetle nakłada się na nią roztwór azotanu srebra, papier staje się światłoczuły. Negatywu i papier umieszcza się w ramce do drukowania kontaktowego i jest oświetlana światłem słonecznym. Dalej – mycie, utrwalanie, ponowne mycie i suszenie. Po wyschnięciu nadruku jest pokryta cienką warstwą naturalnego wosku. To nadaje mu lekki połysk, dodaje kontrastu i zwiększa jego archiwalne właściwości.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie można oglądać wystawę obrazów Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora.

Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 marca o godz. 18.00 na występ zespołu Piramidy, który wykona najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy. Bilety w cenie 50 zł. To jedyny taki koncert, oparty na twórczości wybitnego, rosyjskiego barda, w którym muzycy wybrali najbardziej znane utwory. Będzie można usłyszeć np.: Piosenkę o niebieskim baloniku, Wybaczcie piechocie, Piosenkę o papierowym żołnierzyku, legendarną Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się, Trzy miłości, Ostatni trolejbus, Piosenkę o Arbacie, Wańkę Morozowa, Puszkina i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek.

Chełmską widownię czeka 80 minut wzruszeń, zadumy, uśmiechów, powrotu do lat młodości oraz niesamowitych emocji przekazywanych w najlepszym poetyckim, aktorskim i muzycznym wydaniu przez trójkę muzyków kochających twórczość Bułata Okudżawy. Program wykonują: Piotr Kajetan Matczuk (pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek, lider i założyciel zespołu PIRAMIDY), Artur Chyb (gitarzysta), Tomasz Imienowski (gitarzysta basowy, kontrabasista, kompozytor). Sprzedawane jest 30 proc. miejsc na sali, osoby zaszczepione przeciw Covid-19 nie wliczają się do tego limitu. Dla Czytelników, którzy jako pierwsi zadzwonią do naszej redakcji 15 marca br. o godz. 12.00 mamy dwie podwójne wejściówki na koncert zespołu „Piramidy”.

Koncert zespołu „Skutek uboczny”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 marca o godz. 19.00 na koncert zespołu „Skutek uboczny”. Jest to jeden z cyklu koncertów zaplanowanych na małej scenie Chadeku – Chadek Lounge (dawna kawiarnia). W „chillout’owy” nastrój publiczność wprowadzi przytulny klimat wygodnych sof i foteli, na których będzie można wygodnie posłuchać koncertów przy nastrojowym oświetleniu oraz cieple rozpalonego w chłodny wieczór kominka.

„Skutek Uboczny” to zespół założony przez trzech licealistów: Kacper Lackowski, Bartek Łobodziński, Igor Czechowski. Wykonują muzykę indie, gitarową, syntezatorową. Są finalistami tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, wybranymi spośród 500 zgłoszeń przez Kasię Nosowską. To młodzi amanci polskiej sceny alternatywnej, pracujący nad swoją debiutancką płytą.

Zaprezentują autorskie utwory, m.in. „Kwiat” czy „Wschodni Elektroklasyk”, dostępne na kanale YouTube „Skutek Uboczny”. Bilety w cenie 20 zł. Dla Czytelników, którzy jako pierwsi zadzwonią do naszej redakcji 16 marca br. o godz. 12.00 mamy dwie podwójne wejściówki na koncert zespołu „Skutek uboczny”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here