Spirytus z Krochmalnej popłynie w świat

W pierwszych dniach kwietnia uprawomocniła się pozytywna decyzja środowiskowa Urzędu Miasta Lublin dla budowy nowej gorzelni na terenie zakładów Stock Polska przy ul. Krochmalnej. Oznacza to zielone światło dla jednej z największych inwestycji na Lubelszczyźnie ostatnich lat. Gorzelnia, oprócz wykorzystania innowacyjnej technologii produkcji, wyróżniać się będzie szeregiem pro-ekologicznych rozwiązań. Pierwsze prace budowlane powinny ruszyć jeszcze przed wakacjami.

– Nowa gorzelnia to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce. Po jej uruchomieniu, nasz zakład będzie mógł produkować w Lublinie 100 tys. litrów spirytusu dziennie i zwiększyć możliwości eksportowe wyrobów gotowych. W gorzelni pracę znajdzie 30 nowych pracowników. Koszt budowy szacujemy na około 120 milionów złotych – wyjaśnia Marek Sypek, prezes zarządu Stock Polska Sp. z o.o.

Inwestycja zakłada zastosowanie licznych, pro-ekologicznych rozwiązań, takich jak układ odzyskiwania energii z pary wodnej, hermetyczna instalacja fermentacyjna oraz system fotowoltaiczny o powierzchni 1300 metrów kwadratowych. Gorzelnia wyposażona będzie też w system oświetlenia LED, co ograniczy zużycie energii elektrycznej aż o 80%. Oprócz innowacyjności systemów produkcyjnych, nowa gorzelnia będzie również inwestycją przyjazną najbliższemu sąsiedztwu. Przy jej planowaniu istotną rolę odgrywało zastosowanie systemów ograniczających hałas, izolujących zapachy oraz ograniczających emisję CO2. Na budynkach znajdą się liczne roślinne elementy, takie jak zielone ogrody na dachu oraz zielone ściany, a do ich podlewania posłuży w pierwszej kolejności specjalny zbiornik buforowy na wodę deszczową. Rozbudowa zakładu pozwoli również na upłynnienie ruchu tranzytowego wzdłuż ulicy Krochmalnej.

Gorzelnia, z uwagi na swoją moc produkcyjną, będzie miała duże znaczenie przemysłowe nie tylko na poziomie regionalnym, ale i krajowym. Instalacja wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego później produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery) oraz medycznych i farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji).

– Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu żyta, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, a także kukurydzy. Inwestycja pozwoli umocnić pozycję Lublina na europejskiej mapie wiodących producentów alkoholu oraz z łatwością zdobywać nowe, nie tylko europejskie, rynki – mówi Krzysztof Put, dyrektor lubelskiego zakładu Stock Polska.

W najbliższych dniach spółka zamierza wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę i rozpocząć ją pod koniec czerwca br. Gotowy budynek nowej gorzelni i pierwsze próby na linii technologicznej spółka planuje na drugą połowę 2022 roku.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here