Spółdzielnia na dobrym kursie

Przed tygodniem zakończyły się wszystkie cząstkowe spotkania Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”. Spółdzielcy udzielili absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej. Zgodzili się też na podział blisko 2 milionów złotych z nadwyżki finansowej. Trafi ona w całości na eksploatację i fundusz remontowy.


– Za nami walne zebrania wszystkich osiedli. Protokoły są jeszcze niezatwierdzone, ale nieoficjalnie mogę powiedzieć, że wszystkie uchwały zostały przyjęte – mówi Sławomir Osiński, prezes zarządu SM „Czechów”.

Rok 2017, który spółdzielnia zakończyła z zyskiem netto prawie dwóch milionów złotych, oceniono pozytywnie. – Decyzją walnego nadwyżkę podzielono na dofinansowanie działalności eksploatacyjnej, w tym na fundusz remontowy. Prowadzimy oszczędną gospodarkę, bez wspierania się środkami zewnętrznymi, choć i o nie się staramy – mówił Sławomir Osiński.

Podkreślił, że jak na organizację, gdzie bilans musi się równoważyć, a długi z tytułu czynszu członków sięgają blisko 9 procent (na koniec ubiegłego roku 8,5 proc.), sytuacja jest stabilna i bezpieczna.

Spółdzielnia ma ponad 5,7 tysiąca dłużników, ale ponad 4 tysiące z nich ma tylko miesięczne zaległości czynszowe. Wszyscy oni winni są spółdzielni 3,3 mln zł. – Wskaźnik zadłużenia spadł, ale wzrosły nam koszty postępowań windykacyjnych – zaznacza prezes Osiński.

SM „Czechów” wykonała pięć eksmisji do lokali socjalnych.

Na co szły wydatki?

Spółdzielnia jak co roku inwestowała w poprawę infrastruktury osiedlowej. Prawie połowa środków z funduszu remontowego trafiała na remonty elewacji (docieplenia, balkony). Ponad 13 procent wydatkowano na remonty klatek schodowych czy dachów, a co 11 złotówka ze spółdzielczej „skarbonki” szła na odnowę instalacji: elektrycznej lub gazowej.

Częste wzywano ekipy do napraw (9,5 tys. zgłoszeń), z czego najwięcej dotyczyło usterek hydraulicznych (3,6 tys.).

Spółdzielnia usunęła 134 drzewa i krzewy, nasadzając z kolei ponad 1750 roślin, w tym ponad 1,6 tysiąca samych krzewów, najwięcej na osiedlu Chopina. Zrekultywowano przeszło blisko 9 tys. metrów kwadratowych trawników.

Jakie plany remontowe na 2018 r.?

Z przegłosowanego przez spółdzielców sprawozdania zarządu dowiadujemy się o planowych remontach w SM „Czechów” w tym roku. Jeśli chodzi o balkony, to są one odnawiane m. in. przy ul. Prząśniczki, Kurantowej, Żywnego, Paryskiej, Żelazowej Woli.

Na osiedlu Lipińskiego remonty dotyczą klatek schodowych w budynkach przy Paganiniego 2, 4, 12 oraz Radzyńskiej 10 i 18. Na osiedlu Wieniawskiego spółdzielnia wykona ocieplenie segmentów budynku przy Koncertowej 7 i Kaprysowej 3, a na os. Karłowicza priorytetem będzie remont instalacji elektrycznej w klatkach budynku przy ul. Górskiej 2. Odnowa elewacji i nowe daszki nad balkonami pojawią się przy ul. Leszetyckiego 12. Na osiedlu Szymanowskiego wyremontowana zostanie elewacja przy ul. Króla Rogera 4b oraz Szpinalskiego 3, 5, 7 i 9 wraz z malowaniem budynków.

Przekazanie Leszetyckiego

Spółdzielnia kontynuuje przekazywanie ulic będących w jej użytkowaniu wieczystym miastu. Przed rokiem były to fragmenty Zakopiańskiej i Kameralnej. – Kończymy ten proces. Zostały nam niewielkie enklawy – jak ulica Leszetyckiego. Wspomniane drogi są dawnymi ulicami osiedlowymi. Przekazujemy je miastu, gdyż stanowią dostęp do mienia i nieruchomości gminy – mówi Sławomir Osiński.

Spółdzielcy trzymają kciuki za przebudowę miejskiej ulicy Choiny. W kontekście utrudnień, które potrwają do 2019 roku, proszą o cierpliwość. – Od dawna czekaliśmy na tę przebudowę. Mamy zagwarantowaną obsługę dojazdu pracowników i najemców. Zdajemy sobie sprawę z utrudnień – dodaje prezes zarządu SM „Czechów”. BACH