Społecznicy z Bronowic napisali list do… papieża

15 sierpnia tego roku na lubelskich Bronowicach, na skwerze przy Drodze Męczenników Majdanka, stanął pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na cokole monumentu znalazła się inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cara składać nam nie wolno. Non possumus!”, fragment memoriału Episkopatu Polski z 8 maja 1953 roku, przyjętego w odpowiedzi na próby podporządkowania Kościoła katolickiego komunistycznym władzom. To motto uzupełnił napis: „Stefan kardynał Wyszyński 1948-1981. Prymas Tysiąclecia” oraz „Soli Deo. Biskup lubelski 1946-1948. Wdzięczni Mieszkańcy Bronowic”.

Proszą w nim o ogłoszenie beatyfikacji ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, biskupa lubelskiego w latach 1946-1948 bez czekania na oficjalne uroczystości. Z uwagi na pandemię Covid-19 beatyfikacja, która miała nastąpić w czerwcu tego roku została bezterminowo przesunięta. – Pan Jezus ustanawiając Najświętszy Sakrament miał tylko 12 świadków. Myślimy, że dla ogłoszenia beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego nie potrzeba rzeszy wiernych – napisali w liście społecznicy dzięki którym w tym roku na Bronowicach odsłonięto pomnik Prymasa Tysiąclecia.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca br. w Warszawie. Z uwagi na pandemię koronawirusa bezterminowo została jednak zawieszona. – Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony dopiero po ustaniu pandemii – informował pod koniec kwietnia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

– W niebie nie ma przecież pandemii – zauważa inż. Adam Głowacz, bronowicki społecznik, który w imieniu mieszkańców napisał list do papieża Franciszka. Na 10 stronach przytoczył życiorys Prymasa Tysiąclecia, a na zakończenie poprosił o ogłoszenie Kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionym.

„Przekazując Ojcu Świętemu życiorys ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski, który dla Kościoła i wiary w Pana Boga poświęcił całe życie, cierpiąc tortury i prześladowanie, ale Pana Boga nigdy się nie zaparł ” Per Mariam – Soli Deo”. Prosimy Jego Świętobliwość o ogłoszenie Jego Beatyfikacji, która miała nastąpić w czerwcu 2020 roku. Pan Jezus ustanawiając Najświętszy Sakrament miał tylko 12 świadków. Myślimy, że dla ogłoszenia beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego nie potrzeba rzeszy Wiernych. Dziękujemy” – inż. Adam Głowacz napisał w imieniu mieszkańców lubelskich Bronowic, którzy w tym roku, Kardynała Wyszyńskiego uczcili pomnikiem na skwerze Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka.

Przypomnijmy! Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał ponad 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., osiem lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia. W styczniu 2019 r. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była aprobata komisji kardynałów i biskupów. 3 października ubiegłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji, która miała nastąpić na początku czerwca 2020 r.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here