Spółki na plusie, prezesi bez nagród?

Znamy wyniki finansowe większości miejskich spółek za miniony rok. Na plusie są LPEC, MPWiK i MPK. Straty przyniosły Port Lotniczy, SPR i Targi Lublin.


We wspomnianych spółkach odbyły się już zwyczajne walne zgromadzenia. Na największym plusie jest lubelski dystrybutor ciepła – wynik LPEC za 2016 rok to ponad 11,73 miliona złotych zysku. Ubiegły rok był równie dobry dla miejskich wodociągów – MPWiK zarobiło ponad 9,28 mln. Z tytułu dywidendy do kasy miasta, będącego stuprocentowym właścicielem obydwu spółek, trafi ponad 9,73 mln zł z LPEC i 6,38 mln zł z MPWiK.
– Przy czym z zysku z 2016 roku od LPEC będzie to 7,90 mln zł, a pozostała część jako zysk z lat ubiegłych. Od MPWiK w tym roku płatne będzie 3,38 mln zł, bo pozostałe trzy miliony zł wpłacono jako zaliczkę już w 2016 roku – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Kolejnym, bardzo dobrym rokiem może pochwalić się MPK. Wynik spółki komunikacyjnej to 525 tys. zł na plusie, kiedy w innych polskich miastach spółki przewozowe zazwyczaj przynoszą straty.
Ponad dwa miliony (2,089) zł na plusie wypracowało w minionym roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Kolejny rok na sporym minusie jest za to Port Lotniczy Lublin, w którym miasto ma część udziałów. Jego wynik to ponad 25,1 mln zł pod kreską (ok. 1,3 mln mniej niż za 2015 rok). Na minusie są też spółki SPR Lublin Sportowa i Targi Lublin. Pierwsza zakończyła rok ze stratą 2,47, a Targi z kwotą minus 1,73 mln zł.
Jak się dowiedzieliśmy, mimo dobrych wyników finansowych prezydent dla zarządów spółek nie przewidział w tym roku nagród finansowych. BCH