Sportowcy z Lublina i regionu nadal mogą liczyć na wsparcie marszałka województwa lubelskiego

W czwartek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja podczas której marszałek Jarosław Stawiarski mówił o sytuacji w lubelskim sporcie, przygotowaniach do ważnych wydarzeń sportowych, a także przybliżył etapy wygaszania obostrzeń, które już niedługo pozwolą sportowcom i mieszkańcom województwa powrócić do aktywności sportowej

Samorząd Województwa Lubelskiego nie wycofa się z finansowania zawodniczek i zawodników, którzy zdobyli już kwalifikacje na igrzyska olimpijskiej w Tokio, choć te, z uwagi na pandemię koronawirusa, zamiast za trzy miesiące odbędą się dopiero rok później.

– Jako zarząd województwa podtrzymujemy zobowiązania, które złożyliśmy naszym klubom i sportowcom – zapewnia marszałek Jarosław Stawiarski.

Reprezentanci klubów sportowych z naszego regionu, którzy wystąpią w Tokio, otrzymają od urzędu po 30 tysięcy. Do 21 kwietnia olimpijskie paszporty zdobyło ośmioro sportowców z województwa lubelskiego, w tym aż siedmioro z Lublina. Kwalifikacje na igrzyska dotychczas uzyskały lekkoatletki AZS UMCS: Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), Paulina Guba (pchnięcie kulą), Małgorzata Hołub-Kowalik (sztafeta 4×400 m), Karolina Kołeczek (100 m przez płotki) i Malwina Kopron (rzut młotem) oraz dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin) i łucznik ICSiR Start Piotr Sawicki, który ma zagwarantowany udział w igrzyskach paraolimpijskich. Kwalifikacje na IO zdobyły również sztafety narodowe w pływaniu, których członkami byli akademicy z AZS UMCS: Konrad Czerniak, Jan Hołub, Marcin Stolarski i Jan Świtkowski. Decyzję w sprawie udziału w igrzyskach w Tokio lubelskich zawodników w pływaniu podejmie Polski Związek Pływacki.

W 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przekazał dla 15 zawodników mających szanse na start w letnich IO aż 175 tysięcy! BAS