Spotkania Ukraina 2013-2021

(18 marca) W chełmskiej Galerii Atelier odbył się wernisaż i spotkanie z autorami fotografii prezentowanych na wystawie „Spotkania Ukraina 2013-2021”. Gościem honorowym wystawy był Wołodimir Pawlik, wydawca pieknego albumu „Brzegi dzieciństwa”. Obecnie jako wolontariusz pomaga swoim rodakom w Polsce. Podczas wernisażu odbyła się zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy.

Wystawa prezentuje prace polskich twórców, uczestników plenerów zorganizowanych w latach 2013-2021. W większości odbywały się one na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Uczestnicy projektu najczęściej docierali na miejsce, korzystając z pieszych przejść na rzece Bug w Zbereżu oraz Kryłowie otwartych w ramach Międzynarodowych Dni Dobrosąsiedztwa.

Była to doskonała okazja do spojrzenia na granice z innej perspektywy, odwiedzenia wiosek i miasteczek pogranicza, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. Są to miejsca pełne egzotyki i lokalnego kolorytu. Kilka razy fotografowie gościli we wsi Załuchów, czego pokłosiem stał się album fotograficzny Ryszarda Karczmarskiego i Jerzego Piątka „Brzegi dzieciństwa”, dokumentujący życie tamtejszych wsi.

W plenerach uczestniczyli: Krzysztof Czarski, Adam Krasuski, Dariusz Kostecki, Jerzy Piątek, Michał Pietrzak, Jolanta Rycerska, Leszek Samocki, Mariusz Tomczuk, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Grażyna Wojtków, Tadeusz Żaczek. Komisarz pleneru-wystawy to Ryszard Karczmarski.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here