Spotkanie z pisarką z Krasnegostawu

– Bardzo dziękujemy Czytelnikom, którzy tak licznie przybyli 4 lutego do Biblioteki, aby spotkać się ze swoją ulubioną autorką Magdą Stachulą – mówi Dorota Korkosz z Powiatowej Biblioteki w Krasnymstawie.

Magdalena Stachula urodziła się w Krasnymstawie, mieszka w Krakowie. Wydała cztery thrillery psychologiczne. – Na początku podziękowała czytelnikom za tak liczne przybycie. W trakcie spotkania mówiła, że zawsze chciała pisać, a inspiracją do napisania pierwszej książki był tramwaj jeżdżący po Pradze, na którym zamontowana jest kamera monitoringu.

Następnego dnia zaczęła pisać i po trzech miesiącach powstała „Idealna”. Książka ukazała się w 2016 r. i szybko stała się bestsellerem – opowiada Dorota Korkosz. Za sukcesem pochodzącej z Krasnegostawu pisarki przemawia fakt, że „Idealna” była pierwszą polską książką w nurcie domestic noir, co przyciągnęło uwagę krytyków, dziennikarzy i czytelników. Książka została przetłumaczona na język czeski („Mazaci tramwaj”) i włoski („La donna perfekta”).

Kolejne dzieło Stachuli, „Trzecia”, ukazało się w 2017 r., następnie w 2018 r., „W pułapce”, ostatnie w 2019. („Oszukana”). – Na pytanie o proces tworzenia odpowiedziała, że nie zawsze ma pomysły, ale wtedy dużo czyta, jest zdyscyplinowana, rano odwozi dzieci do szkoły, a potem pisze do piętnastej. Przed napisaniem każdej kolejnej książki przeprowadza dokładny research, odwiedza miejsca akcji, a nad książka pracuje około pięciu miesięcy. Sama prowadzi social media i odpowiada na korespondencję – relacjonuje Korkosz.

Pomysł na napisanie „Oszukanej” narodził się w głowie pisarki podczas wycieczki rowerowej nad Bugiem. Miejscem akcji jest portugalskie Porto i Kraków. Na koniec spotkania wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki podziękował autorce za to, że znalazła czas, żeby odwiedzić swoje rodzinne miasto i spotkać się z czytelnikami oraz życzył jej dalszych sukcesów literackich. (k)