Spragnieni normalności

Nie spada, ale co ważniejsze nie rośnie. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce od miesiąca utrzymuje się na poziomie ok. 5-6 tysięcy dziennie, zajętych łóżek covidowych spadła poniżej 12 000, a respiratorowych do 1300, trwa akcja szczepień i rosną nadzieje na zniesienie kolejnych obostrzeń i otwieranie kolejnych branż.


Od ubiegłego piątku (12 lutego) znów czynne są: hotele, pensjonaty, stoki narciarskie, sklepy w galeriach, kina, teatry i placówki kultury. Lublinianie znów mogą korzystać z basenu olimpijskiego w Aqua Lublin i basenu przy ul. Łabędziej, a świdniczanie z basenów w „Parku Avia”. Jak bardzo czekaliśmy na ponowne otwarcie obiektów turystycznych i rekreacyjnych, nawet w reżimie sanitarnym, najlepiej świadczy liczba odwiedzających je od piątku gości.

Wszyscy mają nadzieję, że będę one już otwarte na stałe, choć ministerstwo zdrowia na każdym kroku przestrzega, że poluzowania są wprowadzone na próbę i jeśli po dwóch tygodniach nastąpi wzrost zakażeń wrócimy do poprzednich obostrzeń. – Wszystko zależy od nas samych – podkreśla minister Adam Niedzielski, wskazując, że ta sama zasada obowiązuje w drugą stronę i wraz z poprawą sytuacji epidemicznej będą wprowadzane kolejne poluzowania.

Na nie liczą branże: gastronomiczna i fitness, które ciągle nie mogą działać stacjonarnie, ale równie wiele innych przedsiębiorstw, które przez covid i wprowadzone przez rząd obostrzenia też straciły znaczną część przychodów, ale wciąż nie mogą liczyć na wsparcie, ani z tarczy antykryzysowej, ani finansowej. Na kolejne poluzowania i powrót do szkoły liczą również uczniowie oraz nauczyciele. Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji Przemysława Czarnka najwcześniejszy możliwy termin, to początek marca.

Od ubiegłego piątku trwa akcja szczepień nauczycieli. Jako pierwsi ze szczepionki mogą skorzystać pedagodzy uczący w klasach I-III szkół podstawowych, które od 18 stycznia wróciły do nauki stacjonarnej. Jak informuje resort edukacji chęć zaszczepienia się zgłosiło jak dotąd ok. 65% z wszystkich pedagogów, ale ciągle rejestrują się kolejni. Rząd planuje, że szczepienie tej grupy zawodowej potrwa do końca marca. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here