Sprawdzą się z silniejszymi zespołami

Koszykarki Pszczółki AZS UMCS Lublin zadebiutują w nowym sezonie na europejskich parkietach! Szósta drużyna Tauron Basket Ligi Kobiet i zdobywca Pucharu Polski 2016 wystąpi w rozgrywkach Eastern European Women’s Basketball League.
Polskę oprócz naszych akademiczek w rozgrywkach reprezentować będzie Basket 90 Gdynia, który w poprzedniej edycji EEWBL był bliski końcowej wygranej, przegrywając dopiero w wielkim finale z TTT Ryga 81:67.
Losowanie grup drugiej edycji EEWBL odbędzie się w tym tygodniu.
– Nie są to typowe, europejskie rozgrywki, w których udział jest zazwyczaj bardzo kosztowny. Tutaj koszty są znacznie mniejsze, bo klub – gospodarz nie opłaca sędziów, a na organizację turnieju środki ma zapewnione. Nie ma też tak wielu formalności. Dla nas to bardzo cenne doświadczenie. Nie stawiamy sobie konkretnego celu, nie myślimy o wyniku, chcemy sprawdzić się na tle silniejszych zespołów. We wrześniu odbędzie się pierwszy turniej. To akurat czas, kiedy przygotowujemy się do startu Tauron Basket Ligi Kobiet. Możliwość grania z silnym, europejskim rywalem będzie dla nas na wagę złota. To bardzo pożyteczne doświadczenie – komentuje Dariusz Gaweł, prezes AZS UMCS.
MAG

W rozgrywkach Eastern European Women’s Basketball League występują zespoły z Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej. Rozgrywki po raz pierwszy wystartowały w sezonie 2015/16. Wzięło w nich udział 8 ekip z 6 krajów: Białorusi, Estonii, Polski, Kazachstanu, Litwy i Łotwy.
Pierwsze trofeum w historii EEWBL zdobyła drużyna TTT Ryga.