Sprawiedliwość dopadła go po 32 latach

Dzięki lubelskim kryminalnym z Archiwum X udało się ustalić sprawcę odrażającej zbrodni sprzed 32 lat

Po 32 latach kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, z zespołu zajmującego się niewykrytymi zbrodniami (Archiwum X), przeanalizowali akta zabójstwa sprzed 32 lat. Ponownie zbadali zabezpieczone do sprawy ślady i dowody rzeczowe. Przesłuchali i pobrali DNA od ponad 100 osób. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie sporządziło kilkadziesiąt ekspertyz w poszukiwaniu mężczyzny z określonym DNA. Zabójca nie wierzył własnym oczom, gdy na przegubach jego rąk zatrzasnęły się kajdanki.

– Policjanci z lubelskiego Archiwum X wykryli sprawcę zgwałcenia i zabójstwa 67-letniej kobiety. Do zbrodni doszło w 1989 roku, w małej miejscowości w gminie Adamów. Ponowna analiza zgromadzonych dowodów i badania genetyczne wykonane przez laboratorium kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie okazały się kluczowe przy rozwiązaniu tej zbrodni – mówi komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy KWP w Lublinie.

Do morderstwa doszło w nocy z 16 na 17 stycznia 1989 roku. Sprawca siekierą sforsował drewniane drzwi wejściowe do domu ofiary. W pokoju zaatakował 67-latkę, zadawał ciosy po ciele – używał także siekiery. W wyniku odniesionych obrażeń, przede wszystkim czaszkowo-mózgowych, kobieta zmarła na miejscu. Gdy znajdowała się w fazie agonii, sprawca zgwałcił ją. Zwłoki pokrzywdzonej zostały ujawnione 17 stycznia 1989 roku przez miejscowego listonosza, który przyszedł doręczyć zasiłek.

Tuż po wykryciu zbrodni, podczas oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczono szereg śladów kryminalistycznych oraz dowodów rzeczowych, na podstawie których odtwarzano przebieg zdarzenia i typowano sprawców zbrodni. W sprawie zlecono szereg ekspertyz z zakresu medycyny sądowej, daktyloskopii, mechanoskopii czy traseologii. Przeprowadzono również czynności przeszukania w miejscu zamieszkania kilkunastu osób wytypowanych w wyniku działań operacyjnych.

– Podjęte w tamtym czasie czynności procesowe i pozaprocesowe nie przyczyniły się do ustalenia tożsamości sprawcy zabójstwa pokrzywdzonej. Nowoczesne metody wykrywcze, badania laboratoryjne śladów DNA i determinacja śledczych doprowadziły do ustalenia sprawcy. DNA sprawcy tego zabójstwa zostało potwierdzone w centralnej bazie danych GENOM sprawców przestępstw – informuje kom. Andrzej Fijołek.

Sprawcą okazał się 67-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. W chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni, podejrzany miał 35 lat. Obecnie jest w wieku ofiary. Podejrzany został doprowadzony do prokuratury. Tam usłyszał zarzut zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Jak ustalono, podejrzany jest osobą z przeszłością kryminalną. Notowany za przestępstwo zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia i znęcania się nad rodziną. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

– Do podobnego zabójstwa doszło w sąsiedniej wsi niemal rok po tych tragicznych wydarzeniach (13 lutego 1990 roku). 75-letnia kobieta – samotnie mieszkająca wdowa – została zaatakowana w swoim domu. Sprawca wyważył drzwi wejściowe, a następnie brutalnie pobił i zgwałcił kobietę, doprowadzając do jej śmierci. Ta sprawa również została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.

Dobrze zabezpieczone wówczas ślady i współczesne badania laboratoryjne pomogły i w tym przypadku wykryć sprawcę kryminalnym z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Pomimo podobnego sposobu działania sprawcą okazał się inny mężczyzna. W 2019 roku po badaniach DNA okazało się, że był nim mężczyzna, który zmarł 5 lat po dokonaniu tej zbrodni (1995 rok) – dodaje kom. Andrzej Fijołek.

(l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here