Srebrne chłopaki

Jakub Boguta, tegoroczny absolwent I LO im. St. Staszica, może pochwalić się kolejnym sukcesem. Jest zdobywcą srebrnego medalu na 48. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Yogyakarcie w Indonezji. Sukcesy święci także tegoroczny absolwent XXI LO im. św. St. Kostki – Jakub Narodowiec, który przywiózł srebro z 49. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Nakhon Pathom w Tajlandii.


Jakub był jednym z pięciu reprezentantów Polski, którzy wzięli udział w zmaganiach olimpijskich w Yogyakarcie w Indonezji (IPhO 2017), stając do rywalizacji z przedstawicielami 88 krajów. Polska drużyna zdobyła również jeden brązowy medal (Juliusz Neuman z Publicznego LO Politechniki Łódzkiej). Genialny uczeń w I LO miał przez cały okres nauki indywidualny tok nauczania w klasie o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. – Jakub to bardzo uzdolniony młody człowiek, mieliśmy prawdziwy zaszczyt, że mogliśmy uczyć go w naszej szkole – przyznaje Kamil Kamiński, wicedyrektor I LO im. St. Staszica, nauczyciel fizyki. – Taki talent zdarza się raz na kilka lat – dodaje. Główną pasją ucznia jest informatyka. Po maturze wybierał się na Jednoczesne Studiach Matematyczno-Informatycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jakub tylko w tym roku szkolnym zdobył tytuły laureata: 35. Olimpiady Języka Łacińskiego; 68. Olimpiady Matematycznej, 24. Olimpiady Informatycznej i 10. Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z najlepszym wynikiem z fizyki.
Zdolnych uczniów w „Staszicu” nie brakuje – szkolny kolega Jakuba – Stanisław Kurdziałek na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej dwa lata z rzędu (2015 i 2016) zdobywał brązowy medal.

Zdolny uczeń z „biskupiaka”

Jakub Narodowiec, absolwent XXI LO im. św. St. Kostki, w Tajlandii reprezentował nasz kraj wspólnie z czterema uczniami z Polski, tworząc jedną drużynę na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IChO), która odbyła się w dniach 5-15 lipca. Polscy uczestniczy zdobyli cztery medale – trzy srebrne i jeden brązowy. Pierwsze międzynarodowe chemiczne zawody odbyły się w 1968 z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. Każdy kraj może delegować na nie maksymalnie czworo uczestników oraz dwoje opiekunów. Do reprezentacji automatycznie kwalifikuje się zdobywca pierwszego miejsca na konkursie krajowym oraz trzej uczestnicy, którzy uzyskają największą liczbę punktów. Każda z olimpiad składa się z dwóch części – teoretycznej i eksperymentalnej. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 300 uczniów z 70 krajów całego świata. Jak do tej pory Polacy uczestniczyli we wszystkich 48 Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych, zdobywając w sumie 181 medali: 51 złotych, 68 srebrnych i 62 brązowe. W liczbie zdobytych złotych medali wyprzedzają nas tylko Chiny, Korea, Tajwan i Rosja. Na międzynarodowych olimpiadach medale dostają najlepsi zawodnicy ze wszystkich drużyn. (EM.K.)