Srebrny Spinacz dla kampanii społecznej z Lublina

Podczas trwania kampanii „Światłoczuli” w atrium SKENDE obok sklepu IKEA w Lublinie powstała Świąteczna Strefa Światła. Na miejscu odwiedzający mogli podpisać się pod życzeniami dla niewidomych dzieci. Nie były to jednak odręczne podpisy, ale za pomocą specjalnej maszyny brajlowskiej

744 uczniów z 205 szkół województwa lubelskiego otrzymało stypendia marszałka w ramach programów: „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019” oraz „Lubelska kuźnia talentów 2016-2019”. Urząd na nagrody przeznaczył blisko 3 miliony złotych.


– Cieszę się, że mamy w województwie tak dużą grupę uzdolnionej młodzieży. Dzięki tym młodym ludziom patrzę w przyszłość z dużym optymizmem – podkreślał podczas wtorkowej uroczystości wręczania stypendiów, która odbyła się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur, Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele związane z ich potrzebami edukacyjnymi tj.: udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni, warsztatu w narzędzia, materiały, ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Mogą także wykorzystać stypendium na zakup programów do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, wyposażenie miejsca nauki w domu

(np. lampka, biurko, krzesło obrotowe). Dodatkowo stypendium może być wykorzystane na zapewnienie prawidłowego rozwoju uczniów i usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, np. na zakup okularów korekcyjnych, aparatów słuchowych czy opłacenie zajęć logopedycznych.

W ramach programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019” przyznanych zostało przez Zarząd Województwa Lubelskiego 511 stypendiów: 204 stypendia dla uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej, 204 dla uczniów I, II i III klasy LO i 103 stypendia dla uczniów gimnazjum lub klas gimnazjalnych na okres od 1 września do 30 czerwca przyszłego roku, czyli przez 10 miesięcy, w kwocie 390 zł miesięcznie.

W programie „Lubelska kuźnia talentów 2016-2019” przyznano 233 stypendia uczniom z następujących typów szkół: technika – 184 stypendia, branżowe szkoły I stopnia i zasadnicze szkoły zawodowe – 18 stypendiów oraz szkoły policealne – 31 stypendiów. Uczniowie od września do czerwca przyszłego roku, przez 10 miesięcy będą otrzymywali po 400 zł miesięcznie.

Lista LUBELSKICH I ŚWIDNICKICH stypendystów Marszałka Województwa Lubelskiego

Lublin

Gimnazjum i LO im. Jana III Sobieskiego: Jan Bieliński, Magdalena Bojarska, Damian Borysiuk, Julia Dyś, Robert Grigoryan, Marcel Kowalczyk, Olga Malik, Aleksandra Małecka, Jakub Marcowski, Anna Niezgoda, Krzysztof Stasiak, Paweł Szerafin, Gabriela Świderska, Mikołaj Walicki, Jakub Wermiński, Marta Wojtowicz

Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki: Magdalena Bembenek, Zofia Ciesielska, Julia Karolak, Aleksandra Makarewicz

I LO im. Stanisława Staszica: Maciej Maj, Jakub Marzec, Wiktoria Aftyka, Aleksandra Antoniak, Natalia Biedroń, Karol Błaszczak, Zuzanna Bodys, Szymon Cybulski, Filip Dynos, Aleksandra Dziedzic, Jakub Gadomski, Aleksandra Gajda, Martyna Gazda, Mateusz Gil, Antonina Gruszczyńska, Magda Grysza, Weronika Jakimowicz, Michał Jarząbek, Oleksandr Kovalenko, Karolina Kozakiewicz, Patrycja Krzyna, Jan Kwiatkowski, Paweł Łacek, Radosław Maksymiuk, Mateusz Malinowski, Wiktoria Matacz, Maria Mazurek, Katarzyna Mielniczuk, Julia Niezgoda, Julia Ogonowska, Anna Olech, Aleksandra Olejarz, Maja Owe-Larsson, Izabela Popławska, Zofia Przybyła, Bartłomiej Rzepecki, Marek Skiba, Jakub Skomorowski, Alicja Smoleńska, Maciej Sobczyk, Mikołaj Spytek, Anna Stąsik, Hanna Sykuła, Radosław Szewczyk, Rafał Szulc, Jakub Szulej, Grzegorz Szumigaj, Klaudia Szydłowska, Wojciech Ściuk, Maja Tkaczyk, Dominik Tyrka, Anna Maria Walkiewicz, Katarzyna Wolanin, Patrycja Wójcik

II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego: Patrycja Barańska, Zofia Kozłowska, Zuzanna Piech, Zuzanna Płaza, Jakub Urbański, Krzysztof Wośko, Tomasz Wróbel

III LO im. Unii Lubelskiej: Agnieszka Sobota, Kamil Bednarz, Mateusz Gołąbek, Miriam Japola, Adrian Kasprzak, Amelia Kozak, Karolina Kozak, Dominika Lebioda, Tymoteusz Lech, Alicja Maksymiuk, Aleksandra Migryt, Aleksandra Mitura, Aleksandra Mularczyk, Dominika Pawłowska, Katarzyna Płudowska, Wiktoria Rybaczek, Beata Sagan, Alicja Skałecka, Aleksandra Stołowska, Karolina Styk, Emilia Szydłowska, Adrianna Wieleba, Karolina Wnuk, Jan Żuk

IX LO im. Mikołaja Kopernika: Amin Fahmi, Miłosz Komada, Aneta Wójcik, Gabriela Wójcik

Katolicka SP im. św. Jadwigi Królowej: Aleksander Kałakucki, Andrzej Kałakucki.

Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

Maciej Sadowski

Lubelskie Medyczne Studium Policealne: Anna Chmura

Międzynarodowa SP „Paderewski”: Julia Kowalczuk, Maja Piskorowska, Hanna Szczygielska, Hanna Wasilewska

Niepubliczna SP „SKRZYDŁA”: Szymon Stasiak

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego: Aleksandra Bogacz, Katarzyna Monika Dorosiewicz

Pallotyńskie Gimnazjum im. Stefana Batorego: Gabriela Hunek, Olga Jagła-Izdebska, Jakub Królikowski, Amelia Kuczyńska, Michał Pawlak, Julia Płaza-Kościańczuk, Zofia Szczepanek

Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego: Jakub Gryzio, Mateusz Krzowski, Piotr Matysiak, Marek Szlachta,

Prywatna SP im. Królowej Jadwigi: Hubert Cielica, Aleksandra Czerwińska, Dominika Czuk, Zofia Fabrowska, Dominik Gąska, Maciej Kobiałka, Jakub Maszkowski, Joanna Maziarczyk, Korneliusz Obarski, Błażej Osmałek, Filip Tatarczak

Prywatne Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego: Hanna Czaban

Prywatne LO im. Ignacego Jana Paderewskiego: Dominika Dudek, Jakub Jóźwiak, Dominika Kulig, Karolina Pastwa, Adrianna Porębska, Patrycja Tarkowska

Prywatne LO im. Królowej Jadwigi: Jagoda Bracha, Emilia Dębicka, Jan Fabrowski, Ada Galant, Monika Kamińska, Marek Lisowski, Milena Łukasiewicz, Magdalena Misztal, Maria Nowakowska, Alicja Pietrzak, Bartosz Skowyra, Jakub Sprawka, Joanna Taczała, Agnieszka Tchórzewska, Emil Marek Wójcik

Społeczna SP im. Sebastiana Fabiana Klonowica: Mateusz Jeż-Jagielski, Mikołaj Kuziuk

SP im. Bolesława Chrobrego: Agata Bechta, Zofia Lutek, Wojciech Łucjan, Weronika Markocka, Milena Mazurek, Franciszek Siwiec, Michał Jan Szumiło, Oliwia Wasąg, Nadia Wójcik

SP im. św. Wincentego Pallottiego: Julia Garbacz, Hubert Jagła-Izdebski, Kacper Łazarz, Anna Paluch, Piotr Rycyk

SP nr 16 im. Fryderyka Chopina: Katarzyna Kożuch, Justyna Sitarz, Barbara Stojek

SP nr 18 im. Macieja Rataja: Jan Kołodziej, Krzysztof Osiński, Katarzyna Sitarz, Katarzyna Wargocka

SP nr 19 im. Józefa Czechowicza: Szymon Gorgol, Wiktoria Kłapot, Karolina Wołodko

SP nr 21 im. Królowej Jadwigi: Wiktor Brodziak, Julia Deleszek, Kacper Kot

SP nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej: Gabriela Korneluk, Mikołaj Kuna, Maria Szwed, Dominik Zając, Wiktor Zawół

SP nr 29 im. Adama Mickiewicza: Aleksandra Futera, Maria Teresa Marton, Anna Rozwadowska, Marta Smolira

SP nr 3 im. Juliusza Słowackiego: Miłosz Ejzak, Adam Łagowski, Maksymilian Wieczorski

SP nr 31 im. Lotników Polskich: Wiktoria Gwarda

SP nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego: Agata Ćwikła, Wiktoria Modzelewska,

SP nr 38 im. Henryka Sienkiewicza: Aleksandra Bielecka, Julia Dziatkiewicz, Jakub Kołtun, Gabriela Pyda, Maja Wysokińska

SP nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: Alicja Pomorska

SP nr 45: Jakub Maciej Kowalczyk, Szymon Winnicki, Agnieszka Zadora

SP nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego: Aleksandra Mitura

SP nr 52 im. Marii Konopnickiej: Wiktoria Gancarz, Karol Opaliński

SP nr 57 im. Jana Kochanowskiego: Aleksandra Likos, Wiktoria Rycerz, Maciej Szewczuk

SP nr 6 im. Romualda Traugutta: Piotr Ochal

SP nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego: Bartosz Sławiński

SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej: Wiktoria Łuć, Maria Wilczewska

Szkoła Policealna Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta: Natalia Grabowska, Justyna Grzesiak, Martyna Anna Iwaniak, Jolanta Jaśkowska, Karolina Kędra, Oliwia Pietrzak, Katarzyna Prokopek, Małgorzata Pryciuk, Karolina Ryba, Mateusz Tuzimski, Katarzyna Wojciechowska, Aleksandra Wojewoda

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych im. Andrzeja Bączkowskiego: Angelika Aniołkowska, Monika Cholszewska, Iga Czekierda, Krystian Furgał, Katarzyna Ośko, Dominika Powałka, Aleksandra Siejka, Magdalena Zawadzka

Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939: Michał Grabowiec, Wojciech Jarzyna, Wiktor Jóźwik, Jakub Kanadys, Szymon Kasperek, Bartłomiej Krawczyk, Karolina Kuś, Mateusz Oćwieja, Kamil Pietrak, Paweł Polski, Kamil Pyda, Michał Adam Skorek, Konrad Sobczak, Dominik Sołtys, Dariusz Szymula, Kacper Tytko, Krzysztof Wdowczyk, Sebastian Wiktor, Hubert Wiśniewski, Michał Włosek

Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego: Marcelina Namięta, Daria Wosiak

XXI LO im. św. Stanisława Kostki: Julia Dziduch, Maria Jelonek, Lukas Kasica, Piotr Koproń, Dorota Łukasik, Zuzanna Małysza, Bartosz Opaliński, Emilia Srebrna, Jakub Stachyra, Natalia Strawa, Anna Szymańska, Juliusz Widelski

XXIX LO im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”: Monika Moryl, Karolina Zdziarska

XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego: Bartłomiej Łuszczuk, Michał Machnikowski

ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego: Malwina Furgała, Weronika Rekiel

ZSEkonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów: Klaudia Baran, Katarzyna Borkowska, Ewelina Cichosz, Monika Kowalska, Krzysztof Wójtowicz

ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego: Julia Pikul, Karolina Wójtowicz,

ZS nr 5 im. Jana Pawła II: Emilia Sałaga, Magdalena Skomorowska, Paulina Żarnowska

ZSO nr 4 im. Orląt Lwowskich: Kamila Karczewska, Kacper Kuśmierowski, Julia Matla, Kamila Misterek, Gabriela Paśniczek, Aleksandra Skórska, Dominik Szafranek, Dagmara Szumska, Julia Wójcik

ZS Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego: Julia Domiańczyk, Julia Gnyp, Oliwia Gonder, Małgorzata Grabowska, Weronika Jasińska, Agnieszka Kłysiak, Natalia Kwapisz, Miłosz Nowak, Mateusz Sobiesiak, Kamil Tkaczyk, Weronika Wrona, Julia Zybała

ZSSamochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego: Mateusz Borkowski, Piotr Jurecki, Łukasz Klimek, Mateusz Ślepaczuk

Powiat świdnicki

SP im. Mikołaja Kopernika w Piaskach: Piotr Szulakowski

ZSO w Rybczewicach Drugich: Malwina Sarzyńska

Świdnik

I LO im. Władysława Broniewskiego:Szymon Kita, Kacper Śliwa

SP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki: Julia Duda, Jakub Mazur, Natalia Terlecka

SP nr 4 im. gen. Władysława Sikorskiego i II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: Jakub Machnikowski

SP nr 5 im. Janusza Kusocińskiego: Barbara Fotyga, Piotr Maksymiuk, Nikolas Michajłow, Natalia Piątkiewicz

SP nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej: Elżbieta Bochniak, Paweł Borowiecki, Iga Łobińska, Stanisław Nużka, Amelia Szubartowska

ZS nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida: Ewelina Agnieszka Olech, Justyna Anna Olech.