Środki na Mieszkanie dla Młodych już na wyczerpaniu

Nie słabnie zainteresowanie realizowanym od 2014 roku rządowym programem Mieszkanie dla Młodych. Prognozuje się, że środki, które zostały zarezerwowane na ten rok, wyczerpią się już w tym tygodniu!
Mimo że początkowo fundusze roczne nie były w całości wykorzystywane (w 2014 roku tylko 34,5%, a w 2015 wykorzystano 72,8% środków), miniony rok był diametralnie inny. Tempo rozchodzenia się środków z rządowego programu MdM było zaskakujące już 16 marca Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie.
Ten rok zapowiada się podobnie. Jak podają banki, na dzień 4 stycznia do wykorzystania było już tylko 240 mln zł.
Dzień wcześniej kwota była wyższa o około 60 milionów, a 2 stycznia – o 130 mln zł!
– Wielu klientów wstrzymało się z kupnem mieszkania czy domu do początku Nowego Roku, by załapać się na drugą transzę dofinansowania MdM, przeznaczoną na 2017 rok. Stąd też teraz, dosłownie z godziny na godzinę, środków ubywa i to w błyskawicznym tempie. Średnio od nowego roku z dostępnej puli każdego dnia znika około 50-60 mln zł, a to oznacza, że w tym tygodniu pula zostanie zapewne wyczerpana – mówi Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie – Nabywcy w dalszym ciągu mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 r. Limit środków przewidziany na przyszły rok to 762 milionów złotych. Nabywcy do 1 stycznia 2018 r. mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50 proc. kwoty limitu środków, tj. 381 mln zł. Jeśli założyć, że z tej puli środki będą ubywać tak samo w ekspresowym tempie, jak na rok 2017, to Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi jeszcze w tym miesiącu, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na przyszły rok – dodaje A. Kwiek. KB

4850,42 zł za metr kwadratowy to limit cenowy MDM na rynku pierwotnym w I kwartale 2017 r. dla ubiegających się o dofinansowanie w Lublinie.