Śródmieście odkrywa tajemnice

Kolejnych ciekawych odkryć archeologicznych dokonano na terenie realizowanej budowy przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie. Podczas wykonywania wykopu pod garaż podziemny przyszłego budynku wielorodzinnego, we wschodniej części działki, na głębokości 7 m od poziomu gruntu, niespodziewanie natrafiono na elementy konstrukcji drewnianych.

– Po odsłonięciu rzutu obiektu i doczyszczeniu jego części stropowej stwierdzono, iż są to pozostałości podziemnego schronu wybudowanego przez Niemców podczas II wojny światowej. Zarejestrowany obiekt składał się z klatki schodowej i rozchodzących się od niej podziemnych korytarzy o ścianach i stropach obudowanych drewnianymi belkami. Tunele zostały wydrążone w lessie metodą górniczą – poinformował na swoim profilu na Facebooku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas eksploracji wnętrza jednego z korytarzy schronu archeolodzy znaleźli liczne butelki po wodzie mineralnej produkowanej w Niemczech i Czechach, a także pozostałości po amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej, co wskazuje, iż w tunelach doszło do bezpośrednich starć pomiędzy żołnierzami Wehrmachtu i Armii Czerwonej w 1944 r.

LWKZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here