Stadion Startu jak marzenie

Stadion Startu gotowy do odbioru. Od wtorku rozpocznie się cykl imprez związanych z otwarciem obiektu, który wygląda jak marzenie.


– Budowa stadionu trwała nieco ponad 16 miesięcy, od maja 2016 roku. Obiekt uzyskał świadectwo kategorii trzeciej, które umożliwi organizowanie na nim imprez rangi mistrzowskiej – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów lubelskiego ratusza.
Na stadionie Startu będzie można przeprowadzić mistrzostwa Polski juniorów, młodzików, seniorów, a nawet międzynarodowe mityngi IAAF. Stadion ma ośmiotorową bieżnię z tworzywa sztucznego (poliuretan), rzutnie do konkurencji technicznych, miejsce na skocznię wzwyż, o tyczce czy w dal. Trybuny przygotowano dla 1400 widzów. Do dyspozycji sportowców będą szatnie, toalety, wydzielono też pomieszczenia dla sędziów. Za organizację imprez na Starcie będzie odpowiadał Akademicki Związek Sportowy. – Nasza ekstraklasowa sekcja dostała wspaniały obiekt. Cieszymy się, że będą tu za rok Mistrzostwa Polski – mówi Dariusz Gaweł, prezes AZS UMCS Lublin.
– To kolejny, po Arenie Lublin i Aqua Lublin nowoczesny obiekt sportowy. Modernizujemy Lubliniankę, pozostaje nam teraz jeszcze żużlowy Motor. Start będzie doskonałą bazą treningową dla wychowanków lubelskich klubów sportowych i mieszkańców – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
Obiekt będzie do dyspozycji sportowców, ale też mieszkańców Lublina i województwa. Budowa pochłonęła 38 milionów złotych, z czego 13 mln to dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wyposażenie, m. in. w sprzęt dla lekkoatletów kosztowało 2 mln zł. BACH

Próba

Testowanie stadionu Startu rozpocznie się we wtorek o godz. 12.30. W ramach zajęć „Aktywny uczeń” odbędzie się tu otwarty trening z utytułowanymi sportowcami z regionu: Malwiną Kopron (rzut młotem), Pauliną Gubą (pchnięcie kulą), Karoliną Kołeczek (bieg przez płotki) czy Rafałem Fedaczyńskim (chód).
Na środę zaplanowano uroczyste otwarcie obiektu (godz. 12). Między 9.30 a 17 odbędzie się tu licealiada i sztafety dla szkół podstawowych. Dzień organizuje Wydział Sportu i Turystyki.
Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z obiektem już w czwartek po południu, w godz. 16-20 będzie można potruchtać, poskakać, itp. Dzień później na wieczór (18-20) zaplanowano kolejny z treningów „Aktywnego Lublina”.
Kulminacja zdarzeń nastąpi w sobotę. Od rana przeprowadzany będzie Test Coopera (bieg na pokonanie jak największej odległości w 12 minut), a także zajęcia fitness na trampolinach.
Ostatnim akordem inauguracyjnego testowania obiektu będzie finisz na nowym obiekcie uczestników pierwszej lubelskiej „połówki” do maratonu.