Stara Nałkowskich liczy na poprawę

Projekt remontu ul. „starej Nałkowskich” budzi kontrowersje mieszkańców

Do wtorku, 11 grudnia, mieszkańcy „starej ulicy Nałkowskich” mogą składać odwołania od decyzji prezydenta, który wydał tzw. zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Część mieszkańców może czekać częściowe wywłaszczenie z ich działek, gdyż takie są założenia projektu.


Chodzi o remont „starej Nałkowskich”, która biegnie od ul. Romera do ul. Żeglarskiej równolegle do „nowej Nałkowskich” oraz Bystrzycy. To odcinek mający ponad kilometr długości. Jego remontu mieszkańcy domagają się od lat. Projekt został już opracowany, a na początku listopada prezydent Krzysztof Żuk wydał ZRID.

Prace na „starej Nałkowskich” mają polegać m.in. na całkowitej wymianie nawierzchni, budowie i przebudowie kanalizacji deszczowej, budowie oświetlenia czy przebudowie sieci gazowej. Jest jednak pewien problem. – Mieszczące się tam nieruchomości czeka podział geodezyjny albo częściowe wykupienie przez miasto.

Taka sytuacja może dotyczyć mieszkańców ponad stu domów – tłumaczy Piotr Popiel, miejski radny Prawa i Sprawiedliwości, który od lat zajmuje się sprawami Wrotkowa. Wyburzanie domów nie będzie konieczne, choć zgodnie z projektem chodnik zbliży się do drzwi wejściowych niektórych posesji.

Sprawa budzi emocje wśród mieszkańców, dlatego w czwartek dyskutowali w siedzibie rady dzielnicy. Na spotkanie przyszło około 30 osób, uczestniczył w nim również radny Popiel. Władze dzielnicy apelowały do mieszkańców, aby nie składać odwołań, które wydłużyłyby toczące się postępowanie administracyjne. – Wywłaszczenie jest nieuniknione, ale ewentualne odwołania opóźniłyby realizację inwestycji.

Budowa nowej drogi należy się mieszkańcom, szkoda tylko, że na spotkaniu nie było żadnego przedstawiciela ratusza. Chcieliśmy omówić m.in. kwestię wysokości odszkodowań – mówi Czesław Mędykowski, przewodniczący rady dzielnicy Wrotków.

Remont „starej Nałkowskich” może kosztować miasto nawet kilkanaście milionów złotych, nie jest jednak wpisany do budżetu na 2019 rok. – Mamy nadzieję, że inwestycja dojdzie do skutku, jeśli nie w przyszłym roku, to chociaż za dwa lata – dodaje C. Mędykowski.

Grzegorz Rekiel

Z treścią decyzji prezydenta mieszkańcy mogą się zapoznawać w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta (ul. Wieniawska 14, 10. piętro, pokój 1000, tel. 81-466-22-41) w godzinach pracy Urzędu. Do wtorku, 11 grudnia, można wnosić odwołanie do wojewody za pośrednictwem prezydenta. Wojewoda będzie miał do wyboru kilka możliwości: utrzymać w mocy dotychczasową decyzję, uchylić ją częściowo, uchylić całkowicie albo wezwać do uzupełnienia braków formalnych.