Stary Brus szykuje się do scaleń

(21 marca) Ponad 60 mieszkańców gminy Stary Brus zebrało się w świetlicy gminnej, by niemal jednogłośnie zaakceptować pomysł scalenia gruntów.

Spotkanie otworzył Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus. Tadeusz Handor, przedstawiciel Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie, które będzie realizowało projekt, mówił o technicznej stronie scaleń. Obecni byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Włodawa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Organizatorem spotkania był powiat, który reprezentowali: Adam Panasiuk – wicestarosta, Marian Kupisz – członek zarządu, Marek Pawłowski – kierownik wydziału geodezji starostwa.
Wśród poruszonych spraw były m.in. te dotyczące: likwidacji wspólnoty, zwiększenia powierzchni działek ewidencyjnych poprzez scalenie działek o małych powierzchniach, wymiany działek pomiędzy uczestnikami, likwidacji współwłasności, zapewnienia wszystkim działkom dostępności do dróg publicznych oraz poprawy stanu technicznego dróg dojazdowych do działek i urządzeń melioracyjnych.
Proponowany obszar scaleń ma mieć powierzchnię 1371 ha i obejmuje trzy miejscowości: Laski Bruskie, Stary Brus i Nowy Brus. Prace przygotowawcze WBG, czyli przygotowanie Założeń Ogólnych i Założeń Zagospodarowania Poscaleniowego, mają potrwać do lipca br. Nabór wniosków o pomoc PROW przewidywany jest w sierpniu br., natomiast realizacja scaleń do grudnia 2020 r., a zagospodarowań poscaleniowych do grudnia roku następnego.
Zdaniem władz powiatu prawdopodobieństwo realizacji tego projektu jest bardzo duże, bo pieniądze na to są zabezpieczone.
– Rozpoczynamy długi i bardzo trudny proces postępowania scaleniowego – mówił Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski, odpowiedzialny za realizację programu scaleń w powiecie. – Chcemy z waszą pomocą rozwiązać wiele problemów, jakie was na co dzień dotykają, tj. podzielić pomiędzy was wspólnotę gruntową, poprawić strukturę działek rolnych i leśnych, zapewnić dojazd drogami publicznymi do wszystkich gruntów. A na koniec chcielibyśmy poprawić stan techniczny infrastruktury drogowej i melioracji szczegółowej. Tylko na zagospodarowanie poscaleniowe ten obiekt scaleniowy ma szansę otrzymać przeszło 6 mln zł. Wiem, że gmina Stary Brus jest jedną z biedniejszych i nigdy nie byłaby w stanie pozyskać takich środków, dlatego scalenie gruntów jest jedyną szansą na znaczącą poprawę poziomu życia w tych wsiach. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here