Staszic się doczekał

Sala gimnastyczna stanie na tyłach szkoły i będzie z nią zespolona łącznikiem

Ruszyła budowa nowej sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. Inwestycja pochłonie ok. 12,5 mln złotych, a prace mają się zakończyć w czerwcu 2022 roku.


– Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Z początkiem listopada planowane jest wykonanie pierwszych robót sanitarnych w zakresie infrastruktury, którą włączamy w uzbrojenie znajdujące się w al. Racławickich – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Chodzi o budowę nowej sali gimnastycznej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z widownią dla 256 osób. W ramach inwestycji powstanie też łącznik do budynku szkoły oraz zespół dwóch ogrodzonych boisk z bieżnią i skocznią.

Sala gimnastyczna będzie budynkiem o wymiarach 44,75 m x 24,30 m, powierzchni 1754 metrów kwadratowych i kubaturze ok. 19 tys. metrów sześciennych. W zależności od potrzeb, główną płytę boiska w sali będzie można podzielić na trzy mniejsze, co umożliwi jednoczesne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych lub grę w koszykówkę, siatkówkę czy badmintona. Na parterze oraz w kondygnacji podziemnej zaprojektowano także 6 szatni i 2 magazyny, a na piętrze – 5 sal lekcyjnych.

W ramach inwestycji powstaną również dwa boiska: do piłki nożnej o powierzchni prawie 1900 metrów kwadratowych z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz wielofunkcyjne, m.in. do siatkówki z poliuretanową nawierzchnią, z bieżnią i skocznią o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. W planie jest też oczywiście budowa zewnętrznych i wewnętrznych instalacji, np. elektrycznej, wodociągowej, centralnego ogrzewania czy klimatyzacji.

Do budowy hali przy najstarszym lubelskim liceum miasto przymierzało się od lat 80-tych ubiegłego stulecia. I nawet inwestycja na tyłach szkoły została rozpoczęta, ale zakończyła się na postawieniu fundamentów, które z czasem porosły trawą i drzewami. Nadzieje na szybkie powstanie obiektu odżyły w 2009 roku, kiedy ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji „budowy sali gimnastycznej, kompleksu boisk, bieżni i parkingu”. I choć ta w 2011 roku była gotowa, na rozpoczęcie samej budowy w kolejnych budżetach brakowało pieniędzy.

Tym razem nikt nie ma wątpliwości, że inwestycję uda się doprowadzić do szczęśliwego końca. Jej koszt, wykonawca prac, którym jest firma Edach z Jakubowic-Konińskich pod Lublinem, wycenił na prawie 2,5 mln złotych. Roboty mają się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2022 roku.

Grzegorz Rekiel