Staszic się doczekał

Sala gimnastyczna stanie na tyłach szkoły i będzie z nią zespolona łącznikiem

Ruszyła budowa nowej sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. Inwestycja pochłonie ok. 12,5 mln złotych, a prace mają się zakończyć w czerwcu 2022 roku.


– Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Z początkiem listopada planowane jest wykonanie pierwszych robót sanitarnych w zakresie infrastruktury, którą włączamy w uzbrojenie znajdujące się w al. Racławickich – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Chodzi o budowę nowej sali gimnastycznej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z widownią dla 256 osób. W ramach inwestycji powstanie też łącznik do budynku szkoły oraz zespół dwóch ogrodzonych boisk z bieżnią i skocznią.

Sala gimnastyczna będzie budynkiem o wymiarach 44,75 m x 24,30 m, powierzchni 1754 metrów kwadratowych i kubaturze ok. 19 tys. metrów sześciennych. W zależności od potrzeb, główną płytę boiska w sali będzie można podzielić na trzy mniejsze, co umożliwi jednoczesne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych lub grę w koszykówkę, siatkówkę czy badmintona. Na parterze oraz w kondygnacji podziemnej zaprojektowano także 6 szatni i 2 magazyny, a na piętrze – 5 sal lekcyjnych.

W ramach inwestycji powstaną również dwa boiska: do piłki nożnej o powierzchni prawie 1900 metrów kwadratowych z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz wielofunkcyjne, m.in. do siatkówki z poliuretanową nawierzchnią, z bieżnią i skocznią o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. W planie jest też oczywiście budowa zewnętrznych i wewnętrznych instalacji, np. elektrycznej, wodociągowej, centralnego ogrzewania czy klimatyzacji.

Do budowy hali przy najstarszym lubelskim liceum miasto przymierzało się od lat 80-tych ubiegłego stulecia. I nawet inwestycja na tyłach szkoły została rozpoczęta, ale zakończyła się na postawieniu fundamentów, które z czasem porosły trawą i drzewami. Nadzieje na szybkie powstanie obiektu odżyły w 2009 roku, kiedy ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji „budowy sali gimnastycznej, kompleksu boisk, bieżni i parkingu”. I choć ta w 2011 roku była gotowa, na rozpoczęcie samej budowy w kolejnych budżetach brakowało pieniędzy.

Tym razem nikt nie ma wątpliwości, że inwestycję uda się doprowadzić do szczęśliwego końca. Jej koszt, wykonawca prac, którym jest firma Edach z Jakubowic-Konińskich pod Lublinem, wycenił na prawie 2,5 mln złotych. Roboty mają się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2022 roku.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here