Stawiają na pacjenta

Włodawski szpital, po wielu chudych latach, powoli wychodzi na prostą. Choć ciągle spłaca wielomilionowy dług, to jakość świadczonych w nim usług w ostatnim czasie bardzo wzrosła. O nowych projektach, opiniach pacjentów i misji szpitala opowiada jego dyrektor, Teresa Szpilewicz.

– Rośnie liczba zadowolonych pacjentów szpitala. To chyba efekt długotrwałego działania i polityki dyrekcji ukierunkowanej nie tylko na wypracowanie zysku, ale przede wszystkim na stawianie pacjenta na pierwszym miejscu?

– Tak. To cel nadrzędny pracy szpitala. Misja, która nam przyświeca brzmi: „Dobro Pacjenta jest najwyższym prawem”, ale nie da się tego osiągnąć bez wykwalifikowanej, dobrze wykształconej i oddanej kadry, wysokich standardów usług, diagnostyki i środków finansowych na zapewnienie tych i wszystkich innych potrzeb pacjentów.

Nie jest naszym celem zysk, jednak bardzo dbamy o przychody, by zapewnić płynność finansową i bieżące funkcjonowanie placówki, przy tym spłaty rat kredytów. Stale inwestujemy w rozwój usług medycznych dla pacjentów, dbamy o ich jakość i bezpieczeństwo poprzez kształcenie kadry, nowoczesny sprzęt medyczny, urządzenia i materiały medyczne.

Może nie widać tego gołym okiem, ale małymi krokami dokonaliśmy dużej transformacji. Nastąpiło udoskonalenie pracy laboratorium, rozwój mikrobiologii, uzyskanie certyfikatu jakości. Wprowadziliśmy zamknięty system pobrania krwi oraz system informatyczny w całym szpitalu. Poradnie, laboratorium, pracownie RTG, TK, szpital, apteka, sterylizacja, magazyny, pralnia, pracują w systemie informatycznym w sieci w połączeniu z rozliczeniem z NFZ.

Odnowiliśmy narzędzia chirurgiczne na bloku operacyjnym, które miały już 30 lat. Wszyscy pracownicy mają wyposażone stanowiska pracy w nowe komputery i urządzenia informatyczne. Zainwestowaliśmy tez w nowe własne ujęcie wody z nowoczesnym systemem uzdatnia poprzez jony srebra i miedzi, zakupiliśmy z własnych środków karetkę i tak mogłabym wymieniać mnóstwo działań na każdym odcinku naszej działalności.

– Jest kilka nowych usług dla pacjentów, w tym operacyjne leczenie zaćmy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Oddziale Leczenia Jednego Dnia. Na czym polegają te zabiegi?

– Zapewniamy pacjentom bezpłatne, bezbolesne zabiegi usunięcia zaćmy w znieczuleniu miejscowym, kompleksowe badanie kwalifikacyjne łącznie z badaniem dna oka, kompleksowe rozwiązania indywidualne dobrane dla każdego pacjenta, porady oraz opiekę wykwalifikowanej kadry lekarskiej, nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz materiały, bezpłatne badania pooperacyjne oraz kontrolę do pół roku po zabiegu.

Wizyty kwalifikacyjne do zabiegu odbywają się w każdy wtorek miesiąca w Poradni Okulistycznej w Przychodni Specjalistycznej przy Al. J. Piłsudskiego 66 we Włodawie. Na pierwszą wizytę kwalifikacyjną wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, o ile pacjent nie uczęszczał wcześniej do poradni okulistycznej w Przychodni Specjalistycznej, a także zaświadczenie o ogólnym stanie zdrowia.

– Kolejna nowość to leczenie osoczem urazów ortopedycznych.

– Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP polega na uzyskaniu osocza z własnej krwi pacjenta, a następnie jego wstrzykiwaniu do zmienionych chorobowo miejsc. Obecnie do takiego leczenia kwalifikowani są pacjenci z urazami stawu kolanowego, skokowego i barkowego. Zabieg jest mało inwazyjny, charakteryzuje się wysoką skutecznością terapii, krótkim okresem rekonwalescencji, a do tego nie wymaga znieczulenia.

Wykonywany jest na bloku operacyjnym, w warunkach sterylnych. Trwa około 15 minut, a pacjent tego samego dnia wypisany jest do domu. By zakwalifikować się do zabiegu, należy uzyskać skierowanie do Poradni Ortopedycznej SP ZOZ od lekarza rodzinnego lub lekarza POZ.

– Bardzo ciekawą inicjatywą jest też projekt skierowany do najmłodszych mieszkańców nie tylko powiatu włodawskiego.

– Zapraszamy do niego dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego w okresie od września 2018 do 2020 roku. Ma na celu podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz zwiększenie aktywności uczniów na zajęciach sportowych, zmianę ich nawyków żywieniowych oraz propagowanie zdrowego stylu życia. W projekcie realizujemy badania diagnostyczne, a także zajęcia z edukacji zdrowotnej, zajęcia z psychologii, dietetyki oraz zajęcia praktyczne rozwijające aktywność fizyczną. Udział szkół w projekcie jest bezpłatny.

– Szpital wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom ciągle rosnącej grupy mieszkańców powiatu, a więc osób powyżej 60. roku życia.

– Od 1 września 2018 roku w SP ZOZ we Włodawie funkcjonuje Oddział Dzienny Psychogeriatryczny. Kwalifikowani do niego są pacjenci w wieku powyżej 60 lat, posiadający skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarza POZ. Pobyt odbywa się od poniedziałku do piątku w wymiarze 5 godzin dziennie. Zapewniamy opiekę zespołu terapeutycznego, w tym lekarza, psychologa, pielęgniarki oraz terapeuty zajęciowego.

W oddziale realizowane są świadczenia i programy terapeutyczne, terapia indywidualna i grupowa oraz niezbędne badania diagnostyczne dla pacjentów, a także działania edukacyjno – konsultacyjne dla ich rodzin. Zapewniamy też wyżywienie i możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, a świadczenia finansowane są ze środków zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here