Sto koncertów na stulecie

„Zrozumieć Niepodległą” to cykl w sumie stu koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, którego poszczególne odsłony zaplanowano na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu – w tym w Warszawie, oraz w województwach świętokrzyskim i łódzkim.


Robert Grudzień, pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Organowego na Czubach, we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i parafiami stworzył artystyczny projekt z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma on na celu podkreślenie ciągłości historycznych wydarzeń, stąd tworzą go trzy części: „Droga do niepodległości”, „Niepodległa 1918” oraz „Wierni Niepodległej w czasach PRL”. Grudzień przypomina wybitne postaci, mające zasługi dla niepodległości Polski, jak kardynał Wyszyński, bł. Honorat Koźmiński, ale często nieznane szerszemu ogółowi – jak Dionizy Czachowski, dowódca powstania styczniowego w województwie sandomierskim, ukazując ich życie i zasługi na tle konkretnego regionu. Przypomni też lokalne epizody walk o niepodległość w latach 1914-1918.

Szczególnym bohaterem koncertów w części drugiej będzie Józef Piłsudski. Projekt przypomni też twórczość polskich muzyków – w jego ramach przygotowano dwa programy: „Polska muzyka instrumentalna” – z utworami Chopina i Paderewskiego oraz „Polska muzyka wokalno-operowa”, prezentujący arie Moniuszki. Wśród wykonawców stali współpracownicy Roberta Grudnia: m.in. Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska Jerzy Trela, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Bogusław Morka, Georgij Agratina..
Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce 15 lipca w Brzeźnach nad Pilicą. Zakończenie zaplanowano 18 listopada w Warszawie. W ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego lublinianie już obejrzeli będący częścią projektu koncert słowno-muzyczny „Juliusz Słowacki – ulubiony poeta Józefa Piłsudskiego”. Więcej informacji na www.grudzen.plJD