Stoliki Przyszłości sukcesem

Przez dwa dni w Lublinie działały 23 stoliki przyszłości. To w tych miejscach lublinianie mogli przedstawiać swoje wyobrażenia naszego miasta w 2050 roku. Wyniki analizuje Pracownia Miejska, która na zlecenie ratusza przeprowadza te badania.
Jak się okazuje, mieszkańcy Lublina nie tylko chętnie włączyli się w dyskusję o przyszłości swojego miasta, ale i licznie angażowali się w moderowanie dyskusji przy stolikach. W niektórych punktach trwała ona ponad tydzień. Wsparcia projektowi udzielili przedstawiciele organizacji pozarządowych, nieformalnych grup, aktywiści i przedstawicieli instytucji publicznych. – Pierwszy rzut oka na wyniki badania pokazuje, że w dyskusji o przyszłości Lublina przeważają optymistyczne wizje miasta zrównoważonego, dbającego o środowisko i wyróżniającego się tym na tle innych miast. Mieszkańcom przede wszystkim zależy, żeby miejska zabudowa nie zdominowała zielonych obszarów – mówi Agata Kuźmińska z Pracowni Miejskiej.
Lublinianie zwracali również uwagę na racjonalne korzystanie z przestrzeni i potrzebę projektowania miasta przez urbanistów. Wiele uwag odnosiło się także do możliwego w przyszłości poszerzenia granic administracyjnych Lublina i włączenia do niego okolicznych miejscowości, np. Świdnika. Mieszkańcy pisali również o kulturalnym obliczu naszego miasta. – Lublinianie bardzo wzięli sobie do serca starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i mimo nieotrzymania tego statusu czują, że Lublin taką funkcję spełnia już dziś – dodaje Agata Kuźmińska.

Wybieramy zieleń

W wielu koncepcjach i pomysłach na Lublin pojawiała się informacja, że nasze miasto będzie bardziej zielone. Lublinianie chcieliby by więcej osób korzystało z miejskiej komunikacji, obawiają się za to wzrostu poziomu zanieczyszczeń i zabetonowania miasta. Kwestia ochrony środowiska jest brana również pod uwagę w temacie budowy dużych zakładów przemysłowych w naszym mieście. Według lublinian przemysł, jeśli się pojawi, powinien być ekologiczny. Część lokalnej społeczności obawia się napływu i zatrudniania w tego typu zakładach pracowników z Ukrainy. Mieszkańcy chcą stawiać na drobny handel i usługi. Według nich Lublin mógłby stać się biznesowym centrum Polski. Pierwsze konsultacje społeczne okazały się sukcesem, Zadowolenia nie kryją sami badacze. – Poza solidną dawką materiału merytorycznego udało nam się nawiązać fantastyczne relacje i zarazić naszym entuzjazmem kolejne grupy mieszkańców Lublina – podsumowuje Agata Kuźmińska. Kolejne konsultacje już wkrótce. Raport podsumowujący projekt ma być gotowy w styczniu 2018.
(EM.K.)