Strach się bać…

Głównym symbolem Halloween są wydrążone i podświetlone od środka dynie

Nadchodzi „upiorne święto”, które z roku na rok zyskuje w Polsce na popularności. Na Halloween lubelskie kluby i placówki kultury przygotowały sporo atrakcji.


Halloween przywędrowało zza oceanu w latach 90. ubiegłego wieku i ma już wielu zwolenników, którzy lubią się bać, ale jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Święto jest najhuczniej obchodzone w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii i jest najpopularniejszym zaraz po Bożym Narodzeniu. Halloween niegdyś było uważane za czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, a z drugiej strony kojarzyła się z widmem nadejścia zimy, głodu, chłodu, niedostatku światła. Powszechnie jest kojarzone ze świętem zmarłych. Pierwsza parada odbyła się w 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota, które od tej pory jest uważane za światową „stolicę” Halloween. I choć Halloween w naszym kraju wszyscy traktują z przymrużeniem oka, zarówno Kościół, jak i tradycjonaliści nie pochwalają tej maskarady.

Halloweenowe imprezy już od poniedziałku

W poniedziałek, 29 października, Centrum Kultury przy ul. Peowiaków zaprasza na „Lublin Halloween Game Jam 2018”, które rozpocznie się ok. 13 i potrwa do 4 listopada. W ramach wydarzenie będzie można stworzyć prostą grę inspirowaną świętem. Organizatorzy zapewnią salę, sprzęt i pomoc. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Lubelskim Festiwalem Filmowym. Równolegle odbędą się spotkania twórców filmowych „Kinojady”. Udział jest bezpłatny.

Tego samego dnia ok. 18.00 PUB Pod Ziemią przy ul. Królewskiej zaprasza na wspólne wycinanie dyń. Nie zabraknie też grzańców, suszonych pomidorów z pestkami dyni i „krwistych” drinków.

We wtorek, 30 października w klubie Luz Blus ok. 20 rozpocznie się Halloween i jednocześnie oficjalny półmetek XXIII Liceum Ogólnokształcącego i ZSEL. W ramach imprezy będzie można zdobyć maski, zęby wampira i podziwiać mroczne dekoracje. Na najlepiej przebranych czekają nagrody. Bilety kosztują 15 zł.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji zaprasza 30 października do wspólnej zabawy w konkursie na najlepsze przebranie. Każdy kostium zostanie nagrodzony słodkim upominkiem. Konkurs zaczyna się ok. 16.00. Dodatkowo zaplanowano kiermasz ciast i „upiorne sesje zdjęciowe”.

We wtorek, 30 października w Klubie Silence przy ul. Radziszewskiego odbędzie się halloweenowe karaoke. Od 20.00 każdy będzie mógł na chwilę zostać gwiazdą. Przebrania i ostre makijaże również są mile widziane. Udział jest bezpłatny.

Horror, tatuaże i przebierańcy

Wszyscy miłośnicy horrorów 31 października powinni wybrać się do Centrum Kultury na film „Piątek trzynastego”. Rok 1958. W obozowisku nad jeziorem Crystal dwoje nastolatków zostaje w bestialski sposób zamordowanych. Sprawcy zbrodni nie udaje się wykryć. Niebawem dochodzi do kolejnych tajemniczych i równie brutalnych zabójstw. Z tego powodu władze są zmuszone zlikwidować obozowisko. Mijają lata, lecz miejscowi mieszkańcy nadal pamiętają o tej tragedii. Mimo to teren kupuje Steve Christy (Peter Brouwer), który nie wierzy w prześladujące okolice fatum. Nowy właściciel zamierza ponownie organizować tu obozy. Zatrudnia grupę młodych ludzi, którzy mają zająć się przygotowywaniem terenu. Nikt z nich nawet nie przeczuwa, że wkrótce przeżyją prawdziwy koszmar. Seans rozpoczyna się ok. 19.00. i jest bezpłatny.

Specjalną ofertę szykuje również studiu tatuażu Valhalla przy ul. Peowiaków. W środę od 11 do 18.00 jego pracownicy przygotowują kilka projektów w „upiornej promocji”. Spośród wszystkich chętnych, którzy skorzystają tego dnia z halloowenowej zniżki, zostaną wylosowane trzy osoby, które zostaną nagrodzone firmowymi koszulkami i smyczami.

31 października będzie można wybrać się do pubu Riders przy ul. 3 Maja. Zaplanowano m.in. konkurs z nagrodami na najlepsze przebrania i dla twórców najciekawiej wyciętych dyń. Udział jest bezpłatny.

31 października będzie też okazją do potańczenia w Klubie 30 przy ul. Jasnej. Lokal na te okazję przygotuje klimatyczne dekoracje, maski, dynie, specjalne menu, bony do wykorzystania w barze, wstęp za darmo dla wszystkich obchodzących urodziny tego dnia. Impreza zaczyna się ok 21.00. Wstęp kosztuje 15 i 20 zł. Bawić mogą się również nieco młodsi, bo już 16-latkowie.

Tańce w mrocznych salach

Tego samego dnia, również w „Domu Kultury” na Krakowskim Przedmieściu, odbędzie się impreza przy dźwiękach techno i house, Uczestnicy będą mieli do wyboru dwie sale taneczne. Klub zaprasza od 22.00 wszystkich, którzy ukończyli 21 lat. Wstęp kosztuje 15/20 zł.

Również w środę Halloween będzie można uczcić w klubie „Ciepło Zimo” na Krakowskim Przedmieściu. Lokal zamieni się w „straszną piwnicę z przerażającą atmosferą”. Nie zabraknie duchów, pajęczyn i specjalnych efektów. W menu m.in. „radioaktywne piwo”, „płomienne drinki” i „pitne mózgi”. Oprócz tego zaplanowano karaoke. Impreza zaczyna się ok 18.00. Wstęp kosztuje 10 zł.

Oprócz imprez klubowych. będzie można wybrać się do „Domu Strachu Koszmar” przy ul. Grodzkiej. Tego dnia wszyscy, którzy przyjdą przebrani, otrzymają 50-procentową zniżkę. Każda grupa otrzyma poncz, zdjęcie ze zjawami. Nie zabraknie też niespodzianek i konkursów.

Nietypową propozycję na Halloween szykuje „Jump XL Lublin” przy ul. Witosa. 31 października od 20.00 organizatorzy zapraszają na wieczór pełen skakania w ciemności i „upiornym klimacie”. Oprócz tego przewidziano konkursy i specjalne menu w barze, Wszyscy, którzy przyjdą bez kostiumów, będą mogli skorzystać z usług wizażystki. Zabawa kosztuje 33 – 49.99 zł. Istnieje tez możliwość zakupienia biletów VIP, który zapewnia m.in. wydzieloną strefę, nielimitowane napoje, przekąski itp.

W Halloween będzie można też wziąć udział w wyścigu na torze kartingowym o Złota Dynię. 31 października od 20.30 przy al. Spółdzielczości Pracy wszyscy będą mogli spróbować swoich sił. Zapisy trwają do 28 października.

Natomiast w restauracji „Stoliczku, Nakryj Się” przy ul. Sekutowicza odbędą się hallloweenowe warsztaty pizzerinkowe dla dzieci. Cena warsztatów to 29,90 zł. Obejmuje ona: edukację kulinarną, własnoręczne robienie pizzerinek, wspólną zabawę, napoje i dyplomy. Kostiumy są mile widziane.

2 listopada weganie będą mogli wybrać się na kolację do „Umei” przy ul. Orlej. Restauracja będzie serwować dwie przystawki, dwie zupy, dwa dnia główne i dwa desery – do wyboru. Wstęp to 40 zł lub 70 zł od pary.

Również dzień po Święcie Zmarłych ok. 18.00 będzie można także wziąć udział w III Zaduszkowym Zgromadzeniu Śpiewaczym na cmentarzy przy ul. Lipowej. Nie będzie to koncert, ale okazja do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni towarzyszących śmierci. Uczestnicy proszeni są o zabranie świec.

Ciekawą opcją jest też Halloween Party w Centrum Językowym Dickens przy ul. Glinianej, które rozpoczęło się już w piątek, 26 października i potrwa do 29 października. W ramach wydarzenie będzie można pograć w gry językowe typowo związane z kulturą anglojęzyczną. Wymagane jest dobre samopoczucie i odpowiednie stroje.

Joanna Niećko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here