Stracił prawko za alkohol i dalej jeździł

W poniedziałek w Siennicy Nadolnej zatrzymano do kontroli poruszającego się po drodze wojewódzkiej nr 812 tira. Kierowca, obywatel Polski, podczas kontroli nie posiadał przy sobie prawa jazdy.

– Dziwne zachowanie oraz pokrętne wyjaśnienia przyczyny braku dokumentu wzbudziły u kontrolującego podejrzenia. Po sprawdzeniu danych w bazie CEPiK ustalono, że kontrolowany mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy. Powodem zatrzymania uprawnień był alkohol, a dodatkowo okres zatrzymania został wydłużony z powodu liczby zgromadzonych punktów karnych – czytamy na stronie WITD w Lublinie. Kierowca tira był w pełni świadomy faktu, że jadać ciężarówką bez uprawnień naraża się na kolejne wykroczenia. – Został ukarany grzywną w postaci mandatu oraz otrzymał od kontrolującego inspektora zakaz dalszej jazdy. Pojazdem z miejsca kontroli odjechał inny, specjalnie ściągnięty kierowca, posiadający wymagane uprawnienia.
Autorzy strony WITD zauważają, że ilość stwierdzonych ostatnio przypadków jazdy kierowców bez wymaganych uprawnień nasuwa pytanie, czy przewoźnicy są świadomi kogo i z jakimi uprawnieniami zatrudniają. – Przepisy prawa jednoznacznie określają, że przewoźnik może zatrudnić kierowcę, jeśli osoba ta spełnia określone wymagania. Czy osoby nadzorujące pracę kierowców kontrolują na bieżąco ich uprawnienia? – zastanawiają się w Inspekcji. (kg)