Straszydełka w Złotej Masce

Już po raz ósmy w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie przy ulicy Elsnera zorganizowano Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych myślą Jana Pawła II. W tej edycji „Złotej Maski” wystąpiło 12 zespołów teatralnych z całej Lubelszczyzny.
Przegląd odbył się w dniach 16-17 marca 2017 r. Chętnych do udziału w nim, jak co roku nie brakowało. Ponad stu młodych aktorów zaprezentowało swoje umiejętności na deskach szkolnej sceny w spektaklach, piosenkach i scenkach inspirowanych twórczością patrona ZS nr 5 – Jana Pawła II.
Jury, w którego składzie znaleźli się instruktorzy teatralni, aktorzy i artyści, wyróżniło w tym roku spektakle: „Król wschodzącego słońca” zespołu „Atmo.sfera”, ,,Kamieniołom” Teatru Straszydełka, ,,Zamęt w głowie. Symptomy współczesności” Teatru Pierwsze Kroki, ,,Gra o lepszy świat” Teatru Kołek w płocie oraz ,,Baptysterium” teatru młodzieżowego Już Kończymy. Tegorocznym laureatem „Złotej Maski” za dojrzałą formę teatralną z ważką problematyką został zespół teatralny Teatr Kropka Po Prostu, działający pod kierunkiem pani Katarzyny Kasprzyckiej, za spektakl „Jednokomórkowce”. Spektakl doceniło również jury młodzieżowe, a pani Katarzyna została pierwszą laureatką nagrody im. Elżbiety Hasiak, przyznanej jako „uhonorowanie pracy, talentu i pasji w prowadzeniu młodzieży po drogach sztuki teatru.”. Już 5 kwietnia ZS nr 5 zaprasza na Dni Otwarte. W programie m.in. warsztaty kulinarne w studiu gastronomicznym, zajęcia praktyczne w pokoju hotelowym, ciekawe pokazy chemiczne czy warsztaty anatomiczne. Początek o 12.00. (EM.K.)

Nagrody za grę aktorską otrzymali: Michał Maciejewski (z zespołu teatralnego Teatr.Po Prostu), Weronika Zielińska (z zespołu teatralnego Już Kończymy), Rafał Nurzyński (z zespołu teatralnego Straszydełka), Natalia Dyjak (z zespołu teatralnego Straszydełka), Weronika Muller (z zespołu teatralnego System).