Strażacy z awansami

Oni czuwają nad nami, nad nimi czuwa św. Florian. We wtorek (4 maja) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w piątek (7 maja) druhowie świętowali sami w reżimie sanitarnym.

„Hej, panowie gospodarze! Już dziewiąta na zegarze. Strzeżcie ognia i złodzieja! Ufność w Bogu i nadzieja. Na czeladź się nie spuszczajcie, sami ognia doglądajcie! Bo ogień Maciejaszek leci w górę, jako ptaszek. Ostrożnie z ogniem!” – śpiewali w średniowieczu stróże nocni, których zadaniem było czuwać, by pospólstwo nie wznieciło ognia.
Pożary były wówczas plagą polskich wsi.

Drewniane budynki pokryte słomą paliły się jak pochodnie, a ludzie łudzili się, że przed klęską obronią ich modlitwy i zabobony (zakazywano m.in. plucia na ogień, pożyczania ognia, gaszenia pożaru powstałego od pioruna oraz wierzono w istotną rolę bocianów i jaskółek). Potem w ruch szły wiadra z wodą, zbiory zasad postępowania czy właśnie powoływanie tzw. nocnych stróżów, aż wreszcie w 1802 r. w Wilnie powstała pierwsza zawodowa straż ogniowa.

Dziś okazją do podziękowania strażakom za ich codzienną, niebezpieczną i ciężką pracę oraz do wręczenia awansów jest Międzynarodowy Dzień Strażaka, obchodzony w dniu ich patrona św. Floriana. W tym roku jednak, tak jak i w poprzednim, z uwagi na pandemię uroczystość miała skromny charakter. 7 maja, na placu w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyła się zbiórka, podczas której odczytano wyciągi z rozkazów personalnych i wręczono dyplomy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

I tak na stopień starszego kapitana awansowali: kpt. Radosław Gajuk i kpt. Sebastian Majewski. Na stopień kapitana – mł. kpt. Paweł Krystynek, na stopień aspiranta: mł. asp. Piotr Olewiński, mł. asp. Krzysztof Piszczek i mł. asp. Bartosz Żółciński. Na stopień starszego ogniomistrza – ogn. Rafał Szypowski, na stopień ogniomistrza: mł. ogn. Łukasz Czerniakiewicz, mł. ogn. Patryk Filipczuk, mł. ogn. Sławomir Jurczuk, mł. ogn. Tomasz Krawczuk, mł. ogn. Rafał Oleszczuk, mł. ogn. Kamil Osuchowski i mł. ogn. Michał Tatys. Na stopień młodszego ogniomistrza: st. sekc. Andrzej Furtak i st. sekc. Dominik Roman, a na stopień sekcyjnego: st. str. Paweł Ołówek, st. str. Piotr Ryszkiewicz, st. str. Patryk Siekierda i st. str. Wojciech Stasiuk. Na stopień starszego strażaka awansował str. Szymon Gronowicz. (opr. pc, fot. KM PSP Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here