Strażnicy lubelskiego dziedzictwa

11 maja minęło 30 lat od powstania w Lublinie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Obecnie to prężnie funkcjonująca i ceniona nie tylko w kraju samorządowa instytucja kultury działająca na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji.


Początki „Bramy Grodzkiej” sięgają 11 maja 1990 roku. Tego dnia w Bramie Grodzkiej miał swoją premierę spektakl Teatru NN pt. „Wędrówki niebieskie”. W 1998 roku uchwałą Rady Miasta w Lublinie został utworzony Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Obecnie w gestii Ośrodka są cztery punkty na kulturalnej mapie miasta: Brama Grodzka, Trasa Podziemna, Dom Słów (ul. Żmigród) oraz Piwnica Pod Fortuną.

Wszystkie te miejsca opowiadają o historii miasta. Na stronach internetowych placówki można znaleźć bogaty materiał ikonograficzny i historyczny dotyczący przeszłości Lublina i naszego regionu. W 2017 roku Ośrodek stworzył i stał się opiekunem „Szlaku Pamięci Żydów lubelskich”.

Z okazji jubileuszu Ośrodek i dyrektor Tomasz Pietrasiewicz zostali odznaczeni Medalem Zasłużony dla Lublina. Odznaczenia wręczyli: prezydent Krzysztof Żuk i zastępczyni prezydenta Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. EK