Studenci przeciwko ustawie 2.0

Protest lubelskich studentów przeciwko ustawie 2.0

W środę, 13 czerwca, lubelscy studenci dołączyli do ogólnopolskich protestów przeciwko wprowadzania Ustawy 2.0.


W proteście wzięli udział zarówno studenci i doktoranci, jak i pracownicy oraz wykładowcy. Uważają oni, że ustawa 2.0 likwiduje autonomię uczelni wyższych. Uczestnicy nie zgadzają się na dyktat polityków w szkołach wyższych i wygaszanie uniwersytetów w mniejszych miastach. Problem stanowi też to, że reforma może spowodować skupienie sporej części funduszy w największych ośrodkach akademickich. Stracą na tym mniejsze uniwersytety.

– Nie wiadomo, jak ta ustawa wygląda po poprawkach. Nieznane są kryteria ewaluacji, nie było nigdy prowadzonej ewaluacji uniwersytetów wedle nowych kryteriów i z tego powodu nie wiadomo, jaki status będzie miał nasz uniwersytet. Nie wiemy, jak będziemy ocenieni, czy zachowamy status uniwersytetu. Jeśli zostaniemy zdegradowani do akademii, to spowoduje to, że nie będzie możliwości uzyskania doktoratu czy habilitowania się tutaj. Spowoduje to także pewne zmiany w finansowaniu. Kolejną kwestią jest tworzenie „rady uczelni”, bo ponad 50% jej członków wedle ustawy ma być spoza uczelni i być może będą oni mogli wpływać na kształt statusu uniwersytetu czy dydaktyki. Nie wiemy, jakie cele zacznie spełniać wtedy uniwersytet – wyjaśniał przyczyny podjęcia akcji Mateusz Stępniak, jeden ze współorganizatorów protestów.

Organizatorzy zaznaczają, że być może będą kolejne pikiety i jednocześnie zachęcają wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nich udziału.

Joanna Niecko