Stuknęła im pięćdziesiątka

Przez sześć lat „odwiedzili” ponad siedemdziesiąt państw na wszystkich kontynentach. Ostatni, włoski wieczór „Buona Sera Italia” był 50. już spotkaniem Chełmskiego Klubu Podróżników Stowarzyszenia WeRwA. Na salę wjechał jubileuszowy tort.

Wieczór włoski nie mógł się odbyć nigdzie indziej, jak w Gospodzie Sto Pociech. Była degustacja win i potraw rodem ze słonecznej Italii, oryginalna prezentacja z podróży po Włoszech, antologia piosenki oraz losowanie atrakcyjnych nagród z włoskiego sklepu. A jako że włoski klimat i kuchnię kochają wszyscy, sala na jubileuszowym spotkaniu klubu dosłownie pękała w szwach.
To już 50. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników. Pierwsze odbyło się w listopadzie 2011 roku. Od tego czasu formuła nieco się zmieniła (choć w dalszym ciągu wśród gości przeważają podróżnicy-amatorzy z Chełma i całego województwa, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi wrażeniami z wypraw). Dziś spotkania (najczęściej odbywają się w Decaffencji, ale zdarzały się też w Habibi, Chełmskiej Bibliotece Publicznej, Galerii Atelier, Gospodzie Sto Pociech, Imbryku, a latem nawet w Wake Parku przy zalewie w Żółtańcach) to nie tylko suche pogadanki i pokazy zdjęć, ale też zapoznanie z kulturą i tradycją omawianego kraju przez degustację lokalnych potraw, koncerty, antologie muzyczne czy pokazy tańców. Tradycją stały się też konkursy tematyczne o danych krajach i losowanie atrakcyjnych nagród (głównym sponsorem klubu jest Biuro Usług Turystycznych „Krystyna”), na co z niecierpliwością czekają uczestnicy każdego „Wieczoru”. Nic dziwnego, że zainteresowanie chełmian spotkaniami stale rośnie.
– Cieszę, że działalność naszego klubu tak fajnie się rozwija. Bardzo lubię turystykę, a ponieważ nie da się wszędzie pojechać czy polecieć, mamy chociaż możliwość posłuchania relacji osób, które były w tylu ciekawych miejscach. Na początku sami musieliśmy szukać gości naszych spotkań, teraz takie osoby zgłaszają się do nas same, co znacznie ułatwia nam organizację spotkań – mówi Anna Gorczyca, prezes stowarzyszenia WeRwA.
Co ciekawe, na ostatnim spotkaniu o Italii opowiadała Ukrainka, a podczas kolejnego spotkania (15 grudnia) Turcję przedstawi zebranym Białorusinka.
Rok temu, na jednym ze spotkań, padł pomysł zorganizowania wycieczki do Lwowa. WeRwA podjęła się zadania. W 2 tygodnie zorganizowali 2 wyjazdy, które cieszyły się takim powodzeniem, że żal było zaniechać następnych wypraw za wschodnią granicę. Do dziś udało się zorganizować ich aż 20. Oprócz Lwowa turyści jeździli też do Kijowa, na Podole i Zakarpacie. Najbliższy wyjazd do Lwowa odbędzie się w dniach 20-21 stycznia, a w planach na przyszły rok, oprócz Ukrainy, jest też wycieczka na Białoruś oraz do Sankt Petersburga.
Wyłącznym patronem prasowym wycieczek z WeRwĄ jest redakcja „Nowego Tygodnia”. Informacje na temat wyjazdów dostępne są na Facebooku (wystarczy wpisać „Stowarzyszenie WeRwA” lub „Chełmski Klub Podróżników”). (pc)