Sukces e-składki

Elektroniczne składki przynoszą większe wpływy od przedsiębiorców – poinformował lubelski ZUS.


– Dzięki zmianie wpłaty księgują się bez pomyłek, a przedsiębiorca może otrzymać szybką informację o saldzie swojego konta składkowego. Już w pierwszym kwartale tego roku wpływy do ZUS w województwie lubelskim były wyższe o ponad 10 procent od tych z porównywalnego okresu ubiegłego roku. Do 21 maja instytucja zanotowała w regionie wpływy na kwotę ponad 3,6 miliarda złotych – mówi Małgorzata Korba, rzecznik regionalnego oddziału ZUS w Lublinie.

Od lutego ZUS rozsyła informacje do przedsiębiorców, którzy mają w ZUS zadłużenie. Takie listy otrzymało w województwie lubelskim ponad 19 tysięcy przedsiębiorców. Informacjo o saldzie i rozłożeniu wpłat można uzyskać również samodzielnie, w portalu Usług Elektronicznych ZUS oraz u doradców płatnika w salach obsługi klientów.

Czerwcowi emeryci biedniejsi

ZUS ma też cenną wskazówkę dla przyszłych emerytów: czerwiec nie jest miesiącem, w którym opłaca się wnioskować o świadczenia. – Wystarczy zaczekać, żeby były sporo wyższe. Wszystko przez ustawowe zasady waloryzacji składek. Osoby, które przechodzą na emeryturę w czerwcu, korzystają tylko z waloryzacji rocznej, która odbywa się właśnie w czerwcu. Natomiast osoby, które idą na emeryturę w pozostałych miesiącach, korzystają dodatkowo z waloryzacji kwartalnych. Szczególnie wysoka jest ta za pierwszy kwartał, którą stosuje się do emerytur przyznawanych w lipcu, sierpniu i wrześniu – wyjaśnia Małgorzata Korba.

Zakład zaleca kontakt z doradcami ZUS w tej sprawie. – Policzą prognozę wysokości świadczenia, a to pomoże ubezpieczonemu zdecydować, w którym miesiącu złożyć wniosek – zachęca Marta Strus, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Lublinie.

Doradcy dyżurują w placówce w godzinach pracy sal obsługi klientów. Wizyty nie trzeba rezerwować. Na spotkanie należy zabrać dowód tożsamości. BCH